Wentylacja wyporowa

Wentylacja wyporowa to system polegający na celowym wytworzeniu w pomieszczeniu dwóch stref, które będą mocno różniły się  parametrami powietrza. Strefy dzielimy na dolną (do wysokości ok. 1.1 m od podłogi przy pracy w pozycji siedzącej  lub 1,8 m przy pracy w pozycji stojącej)  oraz  górną (powyżej).

Rozwiązanie to  pozwala na lokowanie  powietrza o podwyższonym stężeniu zanieczyszczeń blisko linii sufitu i zachowaniu czystego, świeżego powietrza w bliskim otoczeniu ludzi, którzy pracują w danym budynku.

Wentylacja wyporowa  poprawia jakość powietrza tylko w strefie, w której pracują ludzie. To ją różni od wentylacji mieszającej, gdzie całe pomieszczenie jest oczyszczane. System wentylacji wyporowej działa w ten sposób, że powietrze o temperaturze niższej od temperatury powietrza znajdującego się wewnątrz nawiewane jest z małą prędkością na poziomie podłogi bez żadnych zakłóceń. Ścielące się nad podłogą  powietrze powoduje efekt tzw. „zimnego jęzora”, czego konsekwencją jest utworzenie nad całą powierzchnią podłogi warstwy świeżego powietrza. Wentylacja wyporowa jest możliwa dzięki siłom konwekcji. Skutkiem tego jest powstawanie świeżego powietrza w otoczeniu pracownika. Wraz z zwiększeniem temperatury w pomieszczeniu, powietrze wznosi się do góry i jest zastępowane przez chłodne nawiewane z linii podłoża.

Wentylacja wyporowa ma sporo zalet, do których należą:

  • gwarancja świeżego powietrza w otoczeniu pracowników;
  • instalacja działa cicho;
  • mała prędkość przepływów powietrza.

Wentylacja wyporowa dla wymagających

Jak widać wentylacja wyporowa realizowana przez TOP-PROJEKT to bardzo kompleksowe rozwiązanie, które może przynieść rozliczne korzyści dla firm różnych branż. Warto nad tymi zaletami zastosowania wentylacji wyporowej pochylić się nieco bardziej, aby zrozumieć ich fenomen i specyfikę.

Rozwiązanie dla przemysłu – komfortowa wentylacja wyporowa od TOP-PROJEKT

Jeszcze jakiś czas temu wentylacja wyporowa była rozwiązanie popularnym w specyficznych obiektach charakteryzujących się mniejszym obciążeniem chłodniczym. Wszystko zaczęło się od krajów skandynawskich, a aktualnie dzięki nowoczesnym propozycjom firm takich jak nasza – wyporowe technologie cieszą się już uznaniem na całym świecie i w różnych branżach.

Nic dziwnego, biorąc pod uwagę jak wielkie korzyści to niesie, z dwiema głównymi na czele:

  • podniesienie efektywności wentylacji w obsługiwanym pomieszczeniu,
  • poprawienie jakości powietrza dla danego miejsca,
  • wysoka wydajność komfortu cieplnego na dedykowanym obszarze.

Wdrażając takie rozwiązania zawsze pilnujemy, by nasza wentylacja wyporowa niosła ww korzyści, co jest zresztą najlepszym dowodem na to, że całość została poprawnie zaprojektowana i wdrożona.

Wentylacja wyporowa – dla wygody i oszczędności

Każda wentylacja wyporowa od TOP-PROJEKT celuje w zapewnienie wymaganych parametrów pomieszczenia zgodnych z preferencjami ustalanymi razem ze zleceniodawcą. Najlepsze jest to, że wentylacja wyporowa to rozwiązanie niezwykle energooszczędne, bo charakteryzujące się tym, że celuje wyłącznie w strefę przebywania ludzi, co sprawia, iż jest opcją dużo bardziej przystępną niż konwencjonalne rozwiązania.

Działanie wentylacji wyporowej – jak to robimy w TOP-PROJEKT?

Działanie wentylacji wyporowej w obiektach przeznaczonych do użytku publicznego opiera się na tym, by powietrze o temperaturze niższej od tego wewnętrznie nawiewanego było nawiewane na poziomie podłogi. Ważna jest niskoburzliwość i niska prędkość.

Warto jednak podkreślić, iż możliwe są również i inne działania wentylacji wyporowej w obiektach przemysłowych i o charakterze produkcyjnym, jak usytuowanie nawiewników nad stanowiskiem pracy, pamiętając o tym, by nawiew powietrza był nakierowany na głowy pracowników. Wentylacja wyporowa od TOP-PROJEKT w takich warunkach nabiera wtedy najlepszej wydajności.

Najważniejsze jest jej indywidualne dopasowanie do potrzeb indywidualnego zamówienia, co zawsze bierzemy pod uwagę i uwzględniamy, by mieć pewność, że dopasowane rozwiązanie jest kompleksowe i przynosi najlepsze, spodziewane rezultaty dla naszych Klientów.WENTYLACJA WYPOROWA - NASZE REALIZACJE