Wentylacja wyporowa

Wentylacja wyporowa to system polegający na celowym wytworzeniu w pomieszczeniu dwóch stref, które będą mocno różniły się parametrami powietrza. Strefy dzielimy na dolną (do wysokości ok. 1.1 m od podłogi przy pracy w pozycji siedzącej lub 1,8 m przy pracy w pozycji stojącej) oraz górną (powyżej).

Rozwiązanie to pozwala na lokowanie powietrza o podwyższonym stężeniu zanieczyszczeń blisko linii sufitu i zachowaniu czystego, świeżego powietrza w bliskim otoczeniu ludzi, którzy pracują w danym budynku. Wentylacja wyporowa z topprojekt.com.pl jest więc rozwiązaniem istotnie wpływającym na komfort pracy ludzi przebywających w danym pomieszczeniu.

Początkowo wentylacja wyporowa wykorzystywana była wyłącznie w tych obiektach, w których obciążenie chłodnicze było niewielkie. Rozwiązanie to zyskało szczególną popularność zwłaszcza w Skandynawii. Z prowadzonych statystyk i publikacji jasno wynika, że do roku 1989 wentylacja wyporowa stosowana była tam już w blisko 50% obiektów przemysłowych, a także w biurowcach, w których jej udział wynosił aż 25%. Dzisiaj wentylacja wyporowa w wykonaniu TOP-PROJEKT cieszy się popularnością nie tylko w krajach skandynawskich, ale również w pozostałych rejonach świata. Dzieje się tak dlatego, że jest niezwykle skutecznym rozwiązaniem, jeśli chcemy poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, a także zwiększyć efektywność wentylacji.

Wentylacja wyporowa poprawia jakość powietrza tylko w strefie, w której pracują ludzie. To ją różni od wentylacji mieszającej, gdzie całe pomieszczenie jest oczyszczane. System wentylacji wyporowej działa w ten sposób, że powietrze o temperaturze niższej od temperatury powietrza znajdującego się wewnątrz nawiewane jest z małą prędkością na poziomie podłogi bez żadnych zakłóceń. Ścielące się nad podłogą powietrze powoduje efekt tzw. „zimnego jęzora”, czego konsekwencją jest utworzenie nad całą powierzchnią podłogi warstwy świeżego powietrza. Wentylacja wyporowa jest możliwa dzięki siłom konwekcji. Skutkiem tego jest powstawanie świeżego powietrza w otoczeniu pracownika. Wraz z zwiększeniem temperatury w pomieszczeniu, powietrze wznosi się do góry i jest zastępowane przez chłodne nawiewane z linii podłoża.

Wentylacja wyporowa ma sporo zalet, do których należą:

  • gwarancja świeżego powietrza w otoczeniu pracowników – wielu specjalistów podkreśla, że jest to jedna z największych zalet wentylacji wyporowej. Stawiając na nią, można być pewnym, że pracownicy będą mieli zapewnione naprawdę komfortowe warunki. Przekłada się to oczywiście na jakość ich pracy. Pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki w pomieszczeniach z czystym powietrzem czują się lepiej, później pojawia się u nich zmęczenie, mogą pracować dłużej;
  • instalacja działa cicho – to kolejna istotna zaleta wentylacji wyporowej. Kiedy instalacja hałasuje, komfort pobytu w danym pomieszczeniu znacząco się zmniejsza. Osobom przebywającym w pomieszczeniu klimatyzowanym przez generującą hałas instalację mogą towarzyszyć uporczywe bóle głowy, co oczywiście przekłada się na wydajność pracy i jej jakość. Wentylacja wyporowa od topprojekt.com.pl eliminuje te problemy. Jest ona naprawdę cicha, nie utrudnia więc pracy i funkcjonowania nawet w niewielkim stopniu;
  • mała prędkość przepływów powietrza – to cecha, która bezpośrednio wpływa na poziom hałasu generowany przez instalację;
  • niski stopień koncentracji zanieczyszczeń powietrza w strefie, w której pracują ludzie – pracownicy oddychają świeżym powietrzem wolnym od zanieczyszczeń.

Wentylacja wyporowa dla wymagających

Jak widać wentylacja wyporowa realizowana przez TOP-PROJEKT to bardzo kompleksowe rozwiązanie, które może przynieść rozliczne korzyści dla firm różnych branż. Warto nad tymi zaletami zastosowania wentylacji wyporowej pochylić się nieco bardziej, aby zrozumieć ich fenomen i specyfikę. Bez wątpienia wentylacja wyporowa jest rozwiązaniem odpowiednim dla najbardziej wymagających. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie inne rodzaje wentylacji nie mogą być zastosowane. Gwarantuje komfort pracy, co przekłada się bezpośrednio na jej jakość. Polecamy ją wszystkim, którym nie jest obcy los swoich pracowników. Dzięki wentylacji wyporowej pracownicy mogą pracować w naprawdę komfortowych warunkach. Przestają uskarżać się na uciążliwie czynniki, które mogą skutkować szeregiem dolegliwości. Wentylacja wyporowa to gwarancja większej efektywności pracy.

Rozwiązanie dla przemysłu – komfortowa wentylacja wyporowa od TOP-PROJEKT

Jeszcze jakiś czas temu wentylacja wyporowa była rozwiązanie popularnym w specyficznych obiektach charakteryzujących się mniejszym obciążeniem chłodniczym. Wszystko zaczęło się od krajów skandynawskich, a aktualnie dzięki nowoczesnym propozycjom firm takich jak nasza – wyporowe technologie cieszą się już uznaniem na całym świecie i w różnych branżach. Swoją ofertę kierujemy do wszystkich, którzy nie boją się nowoczesnych rozwiązań i chętnie sięgają po nowinki technologiczne. Wentylacja wyporowa w wykonaniu TOP-PROJEKT doskonale sprawdza się we wszystkich pomieszczeniach, których wysokość wynosi minimum trzy metry. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać ją także w niewielkich pomieszczeniach, w przypadku których zachodzi konieczność doprowadzenia dużego strumienia powietrza nawiewanego. Polecamy ją też wtedy, kiedy w pomieszczeniu znajdują się aktywnego belki chłodzące bądź stropy chłodzące.

Nic dziwnego, biorąc pod uwagę jak wielkie korzyści to niesie, z dwiema głównymi na czele:

  • podniesienie efektywności wentylacji w obsługiwanym pomieszczeniu – wentylacja wyporowa jest niezwykle efektywna. Stawiając na nią, można być pewnym, że pomieszczenie, w którym przebywają ludzie będzie wolne od zanieczyszczeń. Dodatkowo nie generuje ona hałasu, co ma duże znaczenie dla komfortu pracy w danym miejscu,
  • poprawienie jakości powietrza dla danego miejsca – wentylacja wyporowa sprawia, że powietrze nie zawiera szkodliwych substancji, staje się zdecydowanie czystsze, co ma duże znaczenie dla osób przebywających w danym miejscu,
  • wysoka wydajność komfortu cieplnego na dedykowanym obszarze.

Wdrażając takie rozwiązania zawsze pilnujemy, by nasza wentylacja wyporowa niosła ww korzyści, co jest zresztą najlepszym dowodem na to, że całość została poprawnie zaprojektowana i wdrożona. Jesteśmy grupą fachowców, którzy doskonale znają się na tym, czym się zajmują. Każdy projekt wentylacji wyporowej jest przez nas przygotowywany z dbałością o najmniejsze szczegóły i wyjątkową starannością.

Wykonując projekt wentylacji wyporowej w topprojekt.com.pl, pod uwagę zawsze uwzględniamy szereg czynników i parametrów, które przekładają się na jej skuteczność. Uwzględniamy prędkość powietrza w pomieszczeniach, w których będą przebywać ludzie, nie zapominamy o uwzględnieniu prędkości efektywnego nawiewu. Opracowując projekt, pamiętamy także o wzięciu pod uwagę temperatury powietrza w miejscach, w których będą pracować ludzi. Obojętne nie jest nam również zjawisko stratyfikacji temperatury powietrza. Wszystko to sprawia, że wentylacja wyporowa wykonana na bazie naszych projektów działa niezawodnie i sprawdza się naprawdę świetnie.

Wentylacja wyporowa – dla wygody i oszczędności

Każda wentylacja wyporowa od TOP-PROJEKT celuje w zapewnienie wymaganych parametrów pomieszczenia zgodnych z preferencjami ustalanymi razem ze zleceniodawcą. Przed przystąpieniem do wykonania projektu instalacji nasi pracownicy zawsze długo rozmawiają z klientem. Pozwala nam to poznać indywidualne potrzeby i oczekiwania, co jest niezbędne do tego, aby wykonana instalacja w pełni usatysfakcjonowała klienta. Najlepsze jest to, że wentylacja wyporowa to rozwiązanie niezwykle energooszczędne, bo charakteryzujące się tym, że celuje wyłącznie w strefę przebywania ludzi, co sprawia, iż jest opcją dużo bardziej przystępną niż konwencjonalne rozwiązania. To właśnie z tego powodu cieszy się ona coraz większą popularnością. Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że kolejne przedsiębiorstwa decydują się na poszukiwanie rozwiązań pozwalających na zmniejszenie zużycia energii. Wentylacja wyporowa sprawdza się w tym wypadku świetnie.

Działanie wentylacji wyporowej – jak to robimy w TOP-PROJEKT?

Działanie wentylacji wyporowej w obiektach przeznaczonych do użytku publicznego opiera się na tym, by powietrze o temperaturze niższej od tego wewnętrznie nawiewanego było nawiewane na poziomie podłogi. Ważna jest niskoburzliwość i niska prędkość. Dla osób, które nie zajmują się wentylacją wyporową brzmi to naprawdę tajemniczo. Tymczasem okazuje się, że cała konstrukcja jest naprawdę prosta, a jej działanie niezwykle skuteczne. Potwierdzi to każdy, kto zdecydował się już na montaż wentylacji wyporowej.

Warto jednak podkreślić, iż możliwe są również i inne działania wentylacji wyporowej w obiektach przemysłowych i o charakterze produkcyjnym, jak usytuowanie nawiewników nad stanowiskiem pracy, pamiętając o tym, by nawiew powietrza był nakierowany na głowy pracowników. Wentylacja wyporowa od TOP-PROJEKT w takich warunkach nabiera wtedy najlepszej wydajności – sprawdza się wówczas świetnie, a klienci są naprawdę zadowoleni, że zdecydowali się na nią postawić.

Najważniejsze jest jej indywidualne dopasowanie do potrzeb indywidualnego zamówienia, co zawsze bierzemy pod uwagę i uwzględniamy, by mieć pewność, że dopasowane rozwiązanie jest kompleksowe i przynosi najlepsze, spodziewane rezultaty dla naszych Klientów. Nasz zespół to wykwalifikowani pracownicy, którzy doskonale znają się na swojej pracy. Wentylacja wyporowa nie kryje przed nami żadnych tajemnic – w Topprojekt.com.pl pracują tylko specjaliści. Rozwiązanie to znane jest nam świetnie, a jego założenia są nam naprawdę bliskie. Do każdego powierzonego nam zlecenia podchodzimy z pełnym zaangażowaniem, dbając o to, aby nasi klienci byli w pełni zadowoleni. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiadamy, rozwiewając wszystkie wątpliwości. Pracujemy naprawdę sprawnie, doskonale zdając sobie sprawę z tego, że dla większości klientów czas ma naprawdę duże znaczenie. Dlatego nie przeciągamy realizacji zleceń – każda wentylacja wyporowa wykonywana jest przez nas możliwie jak najszybciej. Jednocześnie dbamy o jakość wykonania. Pracujemy wyłącznie na najlepszym sprzęcie pochodzącym od renomowanych producentów, co jest kolejnym czynnikiem gwarantującym najwyższą jakość naszych usług.WENTYLACJA WYPOROWA - NASZE REALIZACJE