Odzysk ciepła

Trudno wyobrazić sobie budynek bez odpowiedniej wentylacji. To właśnie ona gwarantuje wymianę powietrza, sprawia, że wewnątrz budynku nie utrzymuje się nieprzyjemny, trudny do zniesienia zapach. Bardzo długo wentylacja w budynkach była mało nowoczesna, a jej możliwości były tym samym mocno ograniczone. W ciągu ostatnich paru lat wiele się w tym względzie zmieniło. Przede wszystkim – łączy się ze sobą dwie różne metody wentylowania pomieszczeń budynków – grawitacyjną oraz mechaniczną. Dodatkowo, na kominach i zwieńczeniach kanałów wentylacyjnych z powodzeniem montuje się dzisiaj turbowenty lub nasady wentylacyjne hybrydowe, które są dodatkowo zasilane prądem i sterowane. Ich zalety są rozmaite, a projektanci współczesnych budynków użytkowych i mieszkalnych są wręcz zobowiązani prawem do stosowania odpowiednich urządzeń i rozwiązań technologicznych przy tworzeniu nowych projektów. To gwarantuje, że bez względu na warunki zewnętrzne – obieg powietrza w instalacji zawsze będzie zagwarantowany zgodnie z wyśrubowanymi wytycznymi.

Wentylacja budynków stwarza dziś szereg różnych możliwości, z których często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy. Ponieważ wzrasta obecnie świadomość społeczna, dotycząca zużycia energii, właściciele budynków poszukują ekologicznych sposobów ogrzewania. Los środowiska naturalnego nie jest nam już obojętny. Wiemy, że musimy zatroszczyć się o naszą planetę. To właśnie z tego powodu coraz chętniej sięgamy po nowoczesne, ale jednocześnie ekologiczne rozwiązania. Wynika to również z coraz szybciej rosnących rachunków za energię elektryczną. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja wentylacji oraz rekuperacji – czyli ponownego wykorzystania tej samej energii cieplnej, czasami w przetworzonej i konwertowanej formie – pozwala znacząco ograniczyć wydatki na energię. Energia raz użyta może być ponownie wykorzystana i ciepło może zostać przetworzone na zimno – wszystko to dzięki powszechnie dostępnym już, nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie klimakonwektorów i innych urządzeń tego typu, które umożliwiają nie tylko odzysk ciepła, ale również jego konwersję.

Właściciele domów są w stanie zrobić dużo, aby za prąd płacić zdecydowanie mniej. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie trzeba wiele, aby odzyskiwać ciepło i ponownie je wykorzystywać, bez konieczności ciągłego podgrzewania mas powietrza. Odzysk ciepła polega na odzyskiwaniu energii z powietrza zużytego i oddaniu jej do świeżego powietrza zewnętrznego nawiewając je do pomieszczeń. W pierwszym momencie wydaje się to naprawdę bardzo skomplikowane. Kiedy jednak przyjrzycie się Państwo tym rozwiązaniom bliżej, okaże się, że wcale tak nie jest. W nowoczesnych nieruchomościach odzysk ciepła to standard, który brany jest pod uwagę już na etapie powstawania planów budynku. W budynkach nowopowstających to właśnie instalacje z odzyskiem ciepła stosowane są najczęściej. Co więcej, to właśnie one uchodzą obecnie za najbardziej ekonomiczne, a ich wykonanie nie pociąga za sobą horrendalnie wysokich wydatków. Na szczęście, wiele nowoczesnych rozwiązań, które oferujemy w TOP-PROJEKT można zastosować również w starszych budynkach. Na taki krok decyduje się coraz więcej właścicieli, którzy chcą ekologicznie ogrzewać swoje domy, nie przyczyniając się tym samym do pogorszenia kondycji środowiska naturalnego. Właściciele starych, istniejących już domów nie są więc w gorszej sytuacji. Nasza oferta adresowana jest do wszystkich Klientów bez względu na to, czy instalacja ma zostać wykonana w budynku, który dopiero będzie budowany, czy w tym, który użytkowany jest od lat. To bardzo ważne, aby nie rezygnować z możliwych inwestycji i modernizacji w już posiadaną nieruchomość – zawsze jest jeszcze czas, aby zoptymalizować swoje wydatki na ogrzewanie budynku czy jego zaopatrzenie w energię elektryczną. Można z powodzeniem używać chłodnego powietrza latem wykorzystując tę samą energię, którą wcześniej pozyskało się z innych źródeł energii wewnętrznej, geotermalnej czy solarnej. Zamknięcie obiegu energii wykorzystywanej do ogrzewania i chłodzenia oraz zasilania, a także jej wymienne stosowanie w układach np. dostarczania i ogrzewania bieżącej wody użytkowej w budynku – to rozwiązania pozwalające za jednym zamachem ograniczyć swoje koszty, a także znacząco przyczynić się do ograniczenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne. Odzysk ciepła sprawia, że każdy budynek generuje mniej ciepła, a to ma z punktu widzenia ekologii i długoterminowego zwalczania emisji szkodliwych gazów cieplarnianych – niebagatelne znaczenie.

Urządzenie, które służy do odzyskiwania energii to rekuperator

Odzysk ciepła daje często możliwość podgrzania powietrza świeżego do temperatury, w której nie jest konieczne dodatkowe jego dogrzewanie. Takie rozwiązanie pozwala na ogromne oszczędności energii i uznawane jest za bardzo ekologiczne. Wystarczy wyobrazić sobie, jak wiele można w ten sposób zaoszczędzić na comiesięcznych kosztach eksploatacji całego budynku. Jeśli więc kogoś nie przekonuje kwestia ekologii i dbania o przyrodę, która nas otacza, może przekona go wizja wydawania znacznie mniejszych sum pieniędzy. Gorąco zachęcamy do poznania naszej oferty i skorzystania z naszej pomocy, aby móc skutecznie odzyskiwać emitowane już ciepło i znacznie obniżyć koszty, a przy okazji zatroszczyć się o środowisko naturalne, którego kondycja z roku na rok coraz bardziej się pogarsza. Oczywiście idea „domu zeroemisyjnego” lub „samochodu zeroemisyjnego” jest coraz bliższa spełnieniu, ale nadal koszty zbudowania takiej konstrukcji są niebagatelne. Jeśli jednak nawet nie da się osiągnąć ideału zerowej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery – to zawsze warto dążyć do chociaż minimalnego zmniejszenia tejże emisji i odzysk ciepła jest bardzo ważnym krokiem w stronę nowej, bardziej zielonej gospodarki energetycznej.

W swojej ofercie mamy kompleksowe wykonawstwo przemysłowych instalacji, dzięki którym możemy uzyskać odzysk ciepła z procesów wysokotemperaturowych, suszarniczych czy malarskich. Przemysłowe systemy odzysku ciepła zapewniają poprawę sprawności energetycznej układów technologicznych, oszczędność energii cieplnej oraz zdecydowanie przyczyniają się do zmniejszania emisji CO2 do atmosfery, co ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza, którym oddychamy, a także wpływa istotnie na zachodzące zmiany klimatyczne. Każdy z nas powinien o tym myśleć, ponieważ wspólnie odpowiadamy za jakość powietrza i ocieplenie klimatyczne. Każdy z nas jest odpowiedzialny za to, w którą stronę zmierza nasza planeta. Jeśli nie zaczniemy wspólnie się o nią troszczyć, możemy być pewni, że za kilka bądź kilkanaście lat świat nie będzie przypominał tego, który znamy dzisiaj. Oferowane przez nas rozwiązania pomagają zatroszczyć się o klimat. Rekuperator sprawia, że ta sama energia raz już wygenerowana, pozyskana lub kupiona przez konkretne gospodarstwo domowe, zostanie potem wykorzystana w maksymalnej liczbie innych układów i instalacji w domu – od klimatyzacji, przez wentylację i centralne ogrzewanie, na obsłudze chłodziarek i lodówek kończąc. Oszczędność finansowa to jedno – oszczędność ograniczonych zasobów naszej planety to druga strona medalu, która dla wielu z Państwa może być równie istotna.

Odzysk ciepła możliwy dzięki specjalistom z TOP-PROJEKT to zdecydowanie rozwiązanie nowoczesne, przyszłościowe i godne polecenia. Nie należy się go obawiać – jest w pełni bezpieczne. Jeżeli tylko budynek stwarza takie możliwości, z pewnością warto zdecydować się na odpowiednio dopasowany system rekuperatorów, które umożliwią skutecznie odzyskiwanie ciepła i wykorzystywanie go. Jeśli tylko pojawiają się wątpliwości co do tego, czy w danym budynku można zastosować takie rozwiązanie, wystarczy skonsultować się z naszymi pracownikami. Chętnie odpowiedzą na każde pojawiające się pytanie, wyjaśniając i tłumacząc to, co rodzi jakiekolwiek obawy.

Oczywiście rozumiemy, że zarówno posiadacze nieruchomości mających wiele lat jak i inwestorzy dopiero planujący wybudowanie swojego własnego domu – mogą nie mieć środków ani wiedzy, aby odpowiednio zaplanować i wykonać adaptację konstrukcji do takiego odzysku ciepła. Na szczęście posiadamy niezbędne narzędzia, oprogramowanie i sprzęt do opomiarowania oraz „know-how”, dzięki któremu wyjaśnimy wszystko od A do Z. Po konsultacjach z naszymi specjalistami żadne Państwa pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi, a terminologia i parametry do tej pory brzmiące obco, przestaną robić na Was wrażenie. Na życzenie Klienta przeprowadzamy ekonomiczną analizę zastosowania rekuperacji oraz przedstawiamy okres zwrotu nakładów inwestycji. Jeżeli macie Państwo wątpliwości, czy proponowany przez nas odzysk ciepła faktycznie przyczyni się do sporych oszczędności, serdecznie zachęcamy do skorzystania z tej możliwości. Dokładnie ocenimy wszystkie niezbędne parametry i przedstawimy naszą analizę. Wiedząc, jak szybko zwróci się inwestycja, znacznie łatwiej jest się na nią zdecydować. Cały proces kalkulacji przeprowadzany jest naprawdę sprawnie i szybko. Przedstawiane dane są wiarygodne i rzetelne, co pozwala na świadome podjęcie decyzji. Jednocześnie zgromadzone dane przedstawiamy tak, aby były one w pełni zrozumiałe dla Klienta.

Jakie korzyści daje odzysk ciepła?

Okazuje się, że instalacje z odzyskiem ciepła to szereg korzyści. Stawiając na oferowane przez nas rozwiązania, można liczyć na odzysk ciepła kształtujący się na poziomie od 60 do nawet 95%. Dbamy to, aby montowane przez nas instalacje gwarantowały komfortową, sprawną wentylację. Jednocześnie rozwiązania stosowane dzisiaj w żaden sposób nie są uzależnione od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Na sprawność instalacji nie wpływa ani pora roku, ani poziom wilgotności powietrza, ani ewentualny wiatr. Plusem zastosowania proponowanych przez nas rozwiązań jest także możliwość wyeliminowania tych elementów konstrukcyjnych, które zarezerwowane są dla wentylacji grawitacyjnej.

Odpowiednia wentylacja domu mieszkalnego jest równie ważna – albo nawet ważniejsza – jak wentylacja przestrzeni przemysłowej. Nie tylko jeśli chodzi o zachowanie całkowicie sterylnego środowiska, ale także na co dzień w kontekście przewiewności pomieszczeń i odprowadzania wilgoci na zewnątrz, wydajna wentylacja to absolutna podstawa. Nie tylko w pomieszczeniu, w którym suszy się pranie, zadbać trzeba o cyrkulację powietrza, czyli jego odpowiedni obieg i wymianę ciepłego powietrza z zimnym i wilgotnego z suchym. Oczywiście tam, gdzie nie wietrzy się pomieszczeń – wilgoć nie jest odprowadzana i utrzymuje się dłużej, dochodzi do zagrzybienia ścian i sufitów oraz przebarwień nawierzchni, pojawia się także przykry zapach. Dlatego dopilnowanie, aby każde z pomieszczeń nieruchomości było w równym stopniu wentylowane, ma nie mniejsze znaczenie niż doprowadzenie ogrzewania do każdego z pomieszczeń.

Inwestując w odzysk ciepła oraz rekuperację i nowoczesną wentylację hybrydową, można „upiec kilka pieczeni na jednym ogniu”. Ograniczenie rachunków na energię to jedno, ograniczenie zgubnego wpływu konsumpcji człowieka na środowisko – to drugie. Wielozadaniowość i funkcjonalność takiego nowoczesnego „smart-domu” to kolejny aspekt wart rozważenia. Do tego można być pewnym, że w domu zawsze będzie panował przyjemny zapach – można zapomnieć o uciążliwych aromatach, które nierzadko naprawdę bardzo długo utrzymują się w pomieszczeniu. Powietrze, które napływa do domu jest zawsze dokładnie przefiltrowane. Odzysk ciepła to także brak wilgoci, co ma duże znaczenie dla naszego zdrowia. Kiedy powietrze jest zbyt wilgotne, a jednocześnie ciepłe, namnażają się w nim bakterie i grzyby, które mogą następnie zasiedlać nasz układ oddechowy, powodując nawracające infekcje. Decydując się na instalacje z odzyskiem ciepła, troszczymy się też o nasze zdrowie.

Odzysk ciepła to sposób na ograniczenie zużycia energetycznego budynków

Dzięki nam można zyskać na rachunkach za energię i ogrzewanie, przyczyniając się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego. Nowoczesne systemy odzysku ciepła są niezawodne i bardzo funkcjonalne, sprawdzają się naprawdę świetnie, zadowalając nawet tych, którzy są naprawdę wymagający. Decydując się na taki system, nie trzeba obawiać się tego, że będzie on awaryjny. Dostępne dzisiaj rozwiązania to nowoczesna technologia, która działa na najwyższym poziomie. Nowoczesne oprogramowanie projektowe pozwala nam na szybkie odzwierciedlenie Państwa obecnej lub dopiero projektowanej nieruchomości i nałożenie na ten model wszystkich proponowanych rozwiązań technologicznych, materiałowych i funkcjonalnych. Dzięki czytelnym i przejrzystym modelom trójwymiarowym możemy zaprezentować zarówno od strony konstrukcyjnej jak i architektonicznej – efekt końcowy zaproponowanych przez nas instalacji lub modyfikacji obecnie istniejących układów. Całość uzupełniają wyraźne wyliczenia możliwych do zaoszczędzenia jednostek energii, co pozwala uzmysłowić potencjalnemu inwestorowi szeroki zakres korzyści wynikających z takiej przebudowy.

Zwykle koszt takiej instalacji zwraca się naprawdę szybko, a korzyści są nieocenione. Zapewniamy najwyższą jakość stosowanych rekuperatorów i systemów odzysku ciepła. Posiadamy bogate doświadczenie, które umożliwia nam dopasowanie właściwego rozwiązania dla każdego budynku. Wiemy, że każdy budynek jest inny. Dlatego do każdego zlecenia podchodzimy w sposób w pełni zindywidualizowany. Dokładnie analizujemy sytuację, proponując określone rozwiązania. U nas nie ma miejsca na pomyłki. Jeśli zdecydują się Państwo na nasze usługi, zyskacie perfekcyjnie wykonaną instalację z odzyskiem ciepła.

Nasi pracownicy to zespół wykwalifikowanych fachowców z naprawdę bogatym doświadczeniem. Doskonale znają się na swojej pracy, a w każdy powierzony im projekt angażują się w stu procentach. Znają nowinki technologiczne w zakresie odzysku ciepła, a jednocześnie nie obce są im rozwiązania technologiczne stosowane od lat, które świetnie się sprawdzają. Decydując się na nasze usługi, można być pewny, że cała instalacja zostanie wykonana naprawdę bardzo szybko. Pracujemy sprawnie, jednocześnie dbając o to, aby nie popełniać żadnych błędów. Jesteśmy bardzo dokładni, co w naszej pracy ma naprawdę ogromne znaczenie. Wiedza i doświadczenie, którymi dysponują nasi pracownicy, jest nieodzownym elementem pracy przy projektowaniu, ale także wykonywaniu instalacji – dlatego korzystając z naszych usług macie Państwo pewność, że nie tylko sam projekt zostanie przygotowany w zgodzie z normami jakościowymi. Sam projekt to tylko wstęp do późniejszego wykonania i wśród naszych realizacji znajduje się wiele budynków użyteczności publicznej, komercyjnych, wielorodzinnych jak i jednorodzinnych. To dowodzi, że potrafimy nie tylko opracować instalację do każdego budynku, ale także możemy ją wykonać od A do Z, a później obsługiwać i serwisować zgodnie z potrzebami użytkownika i właściciela.

Stosowane przez nas urządzenia cechuje najwyższa jakość zastosowanych materiałów oraz nowoczesna ekonomiczna konstrukcja. Zależy nam na funkcjonalności oraz długotrwałym i niezawodnym działaniu poszczególnych elementów. Stawiamy tylko na sprawdzone rozwiązania, które gwarantują efekt na oczekiwanym zarówno przez nas, jak i przez naszych Klientów poziomie. Współpracujemy z renomowanymi dostawcami, co jest jednym z gwarantów wysokiej jakości oferowanych przez nas rozwiązań. To właśnie Klienci są dla nas najważniejsi. Od początku swojej działalności na rynku robimy wszystko, aby każdy, kto zdecydował się zaufać właśnie nam był w pełni usatysfakcjonowany.

Dzięki temu możemy zagwarantować Klientowi osiągnięcie oczekiwanych parametrów pracy instalacji odzysku ciepła wraz z wieloletnią gwarancją. Gorąco zachęcamy do sprawdzenia, jakie korzyści niesie za sobą odzysk ciepła zapewniany przez systemy oferowane przez TOP-PROJEKT. Zapraszamy również do kontaktu z nami, w razie pytań i wątpliwości. Z przyjemnością podzielimy się naszą profesjonalną wiedzą. Chętnie odpowiemy na każde pytanie, przybliżymy zasady działania instalacji odzysku ciepła, jeszcze bardziej wyczerpująco opowiemy o tym, dlaczego na takie rozwiązanie naprawdę warto się zdecydować.ODZYSK CIEPŁA - NASZE REALIZACJE