Wentylacja hybrydowa

Wentylacja hybrydowa to połączenie wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej. Staje się on już standardem w wielu lokalizacjach – bardzo często spotkać można go zwłaszcza w dużych budynkach przemysłowych i mieszkalnych z halami garażowymi. Wszędzie tam, gdzie może okresowo dochodzić do nadmiernej emisji spalin, jak hale produkcyjne czy podziemne garaże, wskazane jest zastosowanie podwójnego systemu wentylacyjnego. Taka wentylacja hybrydowa będzie się sprawdzała zarówno do zapewnienia ciągłego przewiewu jak i będzie w stanie zawsze krótkoterminowo zwielokrotnić tempo wentylowania pomieszczenia w razie takiej potrzeby.

Kanały wentylatora mechanicznego są poprowadzone osobno i niezależnie od kanałów wentylacji grawitacyjnej, a dodatkowo instalacja ta musi być wyposażona w sterownik i liczne sensory wykrywające nadmiar stężenie określonych gazów lub spalin w powietrzu. To sprawia, że wentylacja hybrydowa jest rozwiązaniem podnoszącym koszty budowlane, ale jednocześnie całkowicie uniezależnia dany obiekt budowlany od zmiennych warunków zewnętrznych i wewnętrznych.

System ten działa naprzemiennie: naturalnie i mechanicznie lub jednocześnie. Wentylacja hybrydowa ma na celu jest zmniejszenie zużycia energii jednocześnie z zachowaniem wymaganej wymiany powietrza oraz zapewnienie pełnej kontroli jego przepływu. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych nasad kominowych wyposażonych w silniki o niewielkiej mocy. Nasady te wymuszają obrót wiatraków bez względu na warunki pogodowe takie jak siła wiatru czy jego kierunek. Gdy dzień jest bezwietrzny wówczas silniki pracują. Natomiast gdy wiatr jest wystarczający to motor przechodzi w tryb czuwania, a tym samym minimalizując pobór energii.

Kompletna i w pełni sprawna wentylacja hybrydowa sprawdza się we wszystkich obiektach o podwyższonych standardach przeciwpożarowych. Prawo budowlane dokładnie reguluje klasy obiektów i ich wymagane minimalne zabezpieczenia przeciwpożarowe, a także nakłada obowiązki regularnych przeglądów technicznych. Niektóre elementy systemów oddymiania i wentylacji mechanicznej muszą być poddawane testom i kontrolom w odstępach 6-miesięcznych, wszystkie pozostałe elementy wchodzące w skład systemu przeciwpożarowego lub gaśniczego muszą być przeglądane przez upoważnionych inspektorów raz do roku. Im więcej czujników i wentylatorów liczy wentylacja hybrydowa, tym wydajniejsza jest jej praca, ale jednocześnie rosną koszty jej konserwacji i serwisowania.

Warto więc zdać się przy projektowaniu wentylacji na doświadczonych inżynierów i skorzystać z pomocy ekspertów z zakresu wentylacji, ponieważ łatwo popełnić w tej materii błędy konstrukcyjne, montażowe lub po prostu przepłacić inwestując w dużo mocniejszą wentylację, aniżeli realnie wymagana w danym pomieszczeniu. Zatrudnienie fachowców lub skorzystanie z darmowej pomocy pracowników technicznych sklepu, w którym wykonuje się zakupy do systemu wentylacyjnego, jest najlepszym możliwym krokiem.

Wentylacja hybrydowa to połączenie prostoty wentylacji grawitacyjnej z niezawodnością wentylacji mechanicznej.

Wentylacja hybrydowa ma szereg zalet, do który należą m.in.:

  • stosunkowo niski koszt eksploatacji (jest tańsza niż wentylacja mechaniczna), aby ją wdrożyć potrzeba tylko kanałów wywiewnych, nawiewnych oraz nasady;
  • prosty montaż nie wymagający dodatkowych zezwoleń - ma to szczególnie duże znaczenie w budynkach już istniejących – nie trzeba wykonywać prac budowlanych aby zainstalować kanały wentylacyjne;
  • skuteczna wymiana powietrza przez cały rok bez względu na warunki atmosferyczne;
  • oszczędność energii dzięki wykorzystaniu wentylacji naturalnej;
  • wentylacja hybrydowa pracuje ciszej niż mechaniczna;
  • w sytuacji awarii nadal może pracować (latem).

Profesjonalnie zaprojektowana i dobrze zamontowana wentylacja hybrydowa potrafi działać niezawodnie we wszystkich warunkach – gabaryty pomieszczenia wentylowanego nie mają tutaj znaczenia, tak samo jak warunki pogodowe panujące na zewnątrz. Dzięki wzajemnemu uzupełnianiu się grawitacyjnego wyciągu i pracy mechanicznego wentylatora, przy dodatkowym umieszczeniu na kominie kanału wentylacyjnego nasady hybrydowej – użytkowanie takiego systemu jest praktycznie niezawodne i w pełni automatyczne. Instalacja działa w pełni niezależnie i autonomicznie zmniejszając konieczność manualnej obsługi przez człowieka do minimum. Bezpieczeństwo tego rozwiązania jest więc szczególnie wysokie i dlatego jest to instalacja rekomendowana do większości budynków przemysłowych, mieszkalnych i usługowych.

Wentylacja hybrydowa to kompromis pomiędzy wentylacją naturalną a mechaniczną.

Jej optymalne zastosowanie to budynki przemysłowe, gdzie są duże zyski ciepła.

Biorąc pod uwagę najważniejszy aspektem, który ma znaczenie w wydajności wentylacji hybrydowej czyli odpowiednie zainstalowanie jej należy wybrać sprawdzoną firmę z zakresu wentylacji hybrydowych a taką firmą z całą pewnością jest TOP-PROJEKT.


WENTYLACJA HYBRYDOWA - NASZE REALIZACJE