Wentylacja hybrydowa

Wentylacja hybrydowa to połączenie wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej. Staje się on już standardem w wielu lokalizacjach – bardzo często spotkać można go zwłaszcza w dużych budynkach przemysłowych i mieszkalnych z halami garażowymi. Wszędzie tam, gdzie może okresowo dochodzić do nadmiernej emisji spalin, jak hale produkcyjne czy podziemne garaże, wskazane jest zastosowanie podwójnego systemu wentylacyjnego. Taka wentylacja hybrydowa będzie się sprawdzała zarówno do zapewnienia ciągłego przewiewu jak i będzie w stanie zawsze krótkoterminowo zwielokrotnić tempo wentylowania pomieszczenia w razie takiej potrzeby.

Oczywiście jej wprowadzenie i zastosowanie jest uzasadnione w określonych przypadkach i nie każdy budynek powinien być wyposażany w takową. Dlatego w naszej firmie przede wszystkim mierzymy, sprawdzamy i projektujemy instalacje wentylacyjne – odpowiadając za każdym razem na pytanie, ile można zyskać poprzez wprowadzenie takiego łączonego, hybrydowego wentylowania, zarówno dla budynków o przeznaczeniu produkcyjnym lub komercyjnym jak i przeznaczeniu mieszkalnym. Tak w pierwszym jak i drugim przypadku, wentylacja hybrydowa znacząco podnosi wydajność całego układu i całkowicie radzi sobie z problemami podciśnienia i ciągu wstecznego.

Kanały wentylatora mechanicznego są poprowadzone osobno i niezależnie od kanałów wentylacji grawitacyjnej, a dodatkowo instalacja ta musi być wyposażona w sterownik i liczne sensory wykrywające nadmiar stężenie określonych gazów lub spalin w powietrzu. To sprawia, że wentylacja hybrydowa jest rozwiązaniem podnoszącym koszty budowlane, ale jednocześnie całkowicie uniezależnia dany obiekt budowlany od zmiennych warunków zewnętrznych i wewnętrznych.

Znaczenie tracą zarówno zmienne warunki pogodowe, nadmierne napowietrzenie kanałów wentylacyjnych jak i zatykanie wylotów kominowych przez ptaki itp. - dzięki wentylacji hybrydowej i odpowiednio przygotowanym turbowentom na dachu, możliwe jest całkowite uniknięcie wszystkich znanych i powszechnych kłopotów z utrzymaniem komina/wentylacji w odpowiednim stanie.

System ten działa naprzemiennie: naturalnie i mechanicznie lub jednocześnie. Wentylacja hybrydowa ma na celu jest zmniejszenie zużycia energii jednocześnie z zachowaniem wymaganej wymiany powietrza oraz zapewnienie pełnej kontroli jego przepływu. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych nasad kominowych wyposażonych w silniki o niewielkiej mocy. Nasady te wymuszają obrót wiatraków bez względu na warunki pogodowe takie jak siła wiatru czy jego kierunek. Gdy dzień jest bezwietrzny wówczas silniki pracują. Natomiast gdy wiatr jest wystarczający to motor przechodzi w tryb czuwania, a tym samym minimalizując pobór energii.

Kompletna i w pełni sprawna wentylacja hybrydowa sprawdza się we wszystkich obiektach o podwyższonych standardach przeciwpożarowych. Prawo budowlane dokładnie reguluje klasy obiektów i ich wymagane minimalne zabezpieczenia przeciwpożarowe, a także nakłada obowiązki regularnych przeglądów technicznych. Niektóre elementy systemów oddymiania i wentylacji mechanicznej muszą być poddawane testom i kontrolom w odstępach 6-miesięcznych, wszystkie pozostałe elementy wchodzące w skład systemu przeciwpożarowego lub gaśniczego muszą być przeglądane przez upoważnionych inspektorów raz do roku. Im więcej czujników i wentylatorów liczy wentylacja hybrydowa, tym wydajniejsza jest jej praca, ale jednocześnie rosną koszty jej konserwacji i serwisowania.

Niektóre firmy czy składy budowlane będą oczywiście zainteresowane sprzedażą rozmaitego sprzętu i urządzeń wentylacyjnych – nawet ponad potrzeby danego budynku. Dlatego przed zdecydowaniem się na inwestycję w rozszerzenie możliwości wentylacyjnych czy klimatyzujących swojego zakładu pracy albo domu jednorodzinnego, warto skontaktować się ze specjalistami. Po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu z użytkownikami lub właścicielami, a także po wprowadzeniu dokładnego opomiarowania nieruchomości do programu projektowego, przygotowujemy bardzo precyzyjną strategię dla inwestycji i uwzględniamy różne warianty wykonawstwa.

Warto więc zdać się przy projektowaniu wentylacji na doświadczonych inżynierów i skorzystać z pomocy ekspertów z zakresu wentylacji, ponieważ łatwo popełnić w tej materii błędy konstrukcyjne, montażowe lub po prostu przepłacić inwestując w dużo mocniejszą wentylację, aniżeli realnie wymagana w danym pomieszczeniu. Zatrudnienie fachowców lub skorzystanie z darmowej pomocy pracowników technicznych sklepu, w którym wykonuje się zakupy do systemu wentylacyjnego, jest najlepszym możliwym krokiem.

Zawsze stosujemy tylko i wyłącznie sprawdzone, jakościowe materiały oraz surowce, korzystamy także z pomocy producentów układów wentylacyjnych z najwyższej półki. Decydując się na realizację przez nas, masz gwarancję nie tylko odpowiedniego zaprojektowania i przygotowania całości, ale także zastosowania wyłącznie najlepszych i najbardziej niezawodnych marek na rynku.

Wentylacja hybrydowa to połączenie prostoty wentylacji grawitacyjnej z niezawodnością wentylacji mechanicznej.

Wentylacja hybrydowa ma szereg zalet, do który należą m.in.:

  • stosunkowo niski koszt eksploatacji (jest tańsza niż wentylacja mechaniczna), aby ją wdrożyć potrzeba tylko kanałów wywiewnych, nawiewnych oraz nasady;
  • prosty montaż nie wymagający dodatkowych zezwoleń - ma to szczególnie duże znaczenie w budynkach już istniejących – nie trzeba wykonywać prac budowlanych aby zainstalować kanały wentylacyjne;
  • skuteczna wymiana powietrza przez cały rok bez względu na warunki atmosferyczne;
  • oszczędność energii dzięki wykorzystaniu wentylacji naturalnej;
  • wentylacja hybrydowa pracuje ciszej niż mechaniczna;
  • w sytuacji awarii nadal może pracować (latem).

Profesjonalnie zaprojektowana i dobrze zamontowana wentylacja hybrydowa potrafi działać niezawodnie we wszystkich warunkach – gabaryty pomieszczenia wentylowanego nie mają tutaj znaczenia, tak samo jak warunki pogodowe panujące na zewnątrz. Dzięki wzajemnemu uzupełnianiu się grawitacyjnego wyciągu i pracy mechanicznego wentylatora, przy dodatkowym umieszczeniu na kominie kanału wentylacyjnego nasady hybrydowej – użytkowanie takiego systemu jest praktycznie niezawodne i w pełni automatyczne. Instalacja działa w pełni niezależnie i autonomicznie zmniejszając konieczność manualnej obsługi przez człowieka do minimum. Bezpieczeństwo tego rozwiązania jest więc szczególnie wysokie i dlatego jest to instalacja rekomendowana do większości budynków przemysłowych, mieszkalnych i usługowych.

Sama wentylacja grawitacyjna, do tej pory stosowana i spotykana na masową skalę, ma jednak swoje oczywiste ograniczenia. Przy niekorzystnych wiatrach, a także za sprawą ptactwa naturalnie zamieszkującego dachy i kominy wentylacyjne – spadek wydajności wyciągu domowego jest możliwy niemal w każdym przypadku. Wentylacja hybrydowa, z zastosowaniem nowoczesnych i bezpiecznych całkowicie nasad dachowych hybrydowych – może całkowicie rozwiązać wszystkie te problemy za jednym zamachem.

Wentylacja hybrydowa to kompromis pomiędzy wentylacją naturalną a mechaniczną.

Jej optymalne zastosowanie to budynki przemysłowe, gdzie są duże zyski ciepła.

Biorąc pod uwagę najważniejszy aspektem, który ma znaczenie w wydajności wentylacji hybrydowej czyli odpowiednie zainstalowanie jej należy wybrać sprawdzoną firmę z zakresu wentylacji hybrydowych a taką firmą z całą pewnością jest TOP-PROJEKT.


WENTYLACJA HYBRYDOWA - NASZE REALIZACJE