Wentylacja serwerowni

Wentylacja serwerowni to zagadnienie, z którym styka się każda średnia i duża firma, która wyposażona jest  w sieć komputerową.

Serwerownia to pomieszczenie, gdzie muszą być utrzymane odpowiednie warunki 365 dni w roku, 24 godziny na dobę.

Wentylacja serwerowni jest bardzo ważna, ponieważ systemy zainstalowane w tym pomieszczeniu wydzielają znaczące jednostki ciepła, które muszą być odpowiednio odprowadzane. 

Nieodpowiednia wentylacja serwerowni może narazić przedsiębiorstwo na spore koszty nie tylko związane z uszkodzeniem sprzętu ale przede wszystkim z utratą danych firmowych. 

Pomieszczenie, które pełni rolę serwerowni jest niedużych rozmiarów, zawsze jest umiejscowione wewnątrz budynku. Zasadniczo nie posiada ścian zewnętrznych oraz okien, dlatego też nie ma tutaj możliwości aby ciepło wygenerowane przez urządzenia mogło zostać naturalnie odprowadzone. 

Wentylacja serwerowni musi zapewnić stałe utrzymanie temperatury na poziomie 20-21 stopni przy zalecanej wilgotności powietrza wynoszącej 45-50%. W sytuacji wzrostu temperatury o kilka stopni automatycznie następuje spadek wydajności urządzeń znajdujących się w serwerowni. 

Obecnie koszty energii elektrycznej powodują, że wielu Inwestorów decydując się na wentylację serwerowni warunkuje jej zakup energooszczędnością.

Naprzeciw ich wymaganiom wychodzi TOP-PROJEKT jako lider nowoczesnych rozwiązań wentylacyjnych w Polsce i poza jej granicami. 

Wentylacja serwerowni w naszym wydaniu to rozwiązanie łączące minimalizację zużycia energii oraz optymalnie wysokiej wydajności chłodzenia serwerowni. 

Zawsze należy pamiętać, że projektując system wentylacji w serwerowni należy założyć planowaną moc sieci komputerowej z odpowiednią nadwyżką wydajności. 


Wentylacja serwerowni wykorzystuje 3 różne opcje architektury serwerowni:

  • wentylacja serwerowni o architekturze InRoom – orientacja na całość pomieszczenia;
  • wentylacja serwerowni o architekturze InRow – orientacja na określone rzędy szaf IT;
  • wentylacja serwerowni InRack – chłodzenie szaf IT odbywa się w zamkniętym obiegu.


Firma TOP-PROJEKT specjalizuje się w projektowaniu i montażu wentylacji serwerowi.

Nasze bogate doświadczenie jest gwarancja wysokiej jakości oraz niezawodności. 

Specjalistom pracującym na co dzień z komputerami konsekwentnie przypomina się o wyzwaniach związanych z utrzymaniem serwerów i utrzymaniem ich w niskiej temperaturze przez cały czas. Komputery są zasadniczo kręgosłupem każdej organizacji i ważne jest, aby upewnić się, że istnieje wydajny system zarządzania serwerownią, aby uniknąć bardzo kosztownych i kłopotliwych sytuacji. TOP-PROJEKT wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wykorzystuje swoją wiedzę na temat tego, na czym polega naprawdę skuteczna wentylacja serwerowni - odpowiadająca na potrzeby nowoczesnych rozwiązań i technologii.

Wentylacja serwerowni – to ma znaczenie!

Serwerownia to obszar używany do przechowywania, zasilania i administrowania serwerami komputerowymi wraz z różnymi powiązanymi z nimi komponentami. Świadczy usługi funkcjonalne i środowiskowe w celu monitorowania serwerów klasy korporacyjnej. Wentylacja serwerowni TOP-PROJEKT ma niezwykłe znaczenie, gdyż kiedy serwery się przegrzewają, zaczynają działać słabo, a sprzęt generuje zauważalne problemy. Utrzymywanie niskiej temperatury serwerów ma kluczowe znaczenie nie tylko dla optymalnej funkcjonalności, ale także dla optymalnej trwałości, a nie jest możliwa realizacja tego zadania właśnie bez właściwej wentylacji serwerowni.

Po dłuższym wystawieniu na działanie wysokich temperatur serwery mogą zacząć tracić funkcjonalność, której część może nigdy nie zostać przywrócona. Nie dopuść do tego – poznaj możliwości, jakie niesie wentylacja serwerowni zaprojektowana przez TOP-PROJEKT.

Rola wentylacji serwerowni – większa niż myślisz

Serwerownie są często nieadekwatne do ilości przechowywanego i utrzymywanego sprzętu elektrycznego, co oznacza, że może to skutkować pracą serwerów w wyższych temperaturach, niż się spodziewano.

Brak powierzchni użytkowej pogłębia palący problem niskiej cyrkulacji powietrza, a jedynym rozwiązaniem tych sytuacji jest właśnie wentylacja serwerowni TOP-PROJEKT, która jest:

  • przemyślana,
  • profesjonalna,
  • skuteczna,
  • bezpieczna,
  • wydajna,
  • niezawodna,
  • energooszczędna.

Wydajny system wentylacji serwerowni pozwala na kompleksową kontrolę temperatury panującej w pomieszczeniu, a jak wiadomo, kontrola temperatury jest istotnym elementem zarządzania centrum danych, ale, co zaskakujące, często jest pomijana. Nie popełniaj tego samego błędu, tera,z gdy już wiesz, jak ważne jest chłodzenie pomieszczenia komputerowego i jak możesz zapewnić, że sprzęt elektryczny jest konserwowany w bezpieczny sposób – nie pozostawiaj tej decyzji przypadkowi. Nasza wentylacja serwerowni TOP-PROJEKT jest do Twojej dyspozycji!

 WENTYLACJA SERWEROWNI - NASZE REALIZACJE