Klimatyzacja przemysłowa

Klimatyzacja przemysłowa to proces wymiany powietrza w obiektach przemysłowych, mający na celu utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, zapewniających dogodne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka (warunki komfortu) lub optymalne warunki dla określonego procesu przemysłowego (np. w przemyśle elektronicznym).


Świadczymy pomoc przy doborze urządzeń, projektujemy, montujemy oraz serwisujemy układy klimatyzacyjne zarówno do obiektów komunalnych, użyteczności publicznej jak również do wielu zastosowań w przemyśle, np.:

 • chłodzenie szaf elektrycznych;
 • chłodzenie wydzielonych pomieszczeń na halach produkcyjnych (biura, pomieszczenia socjalne);
 • kabiny procesowe (np. emaliernie).

 

W swojej ofercie mamy urządzenia klimatyzacyjne wielu wiodących producentów m.in. Mitsubishi Electric, SAMSUNG, Fujitsu, LG, Airwell (modele ścienne, przysufitowe, kanałowe, kasetonowe, okienne i przenośne w układach split, multisplit, VRF) o wielostronnym zastosowaniu, zarówno do obiektów przemysłowych jak i do budynków mieszkalnych. Posiadamy również akcesoria do klimatyzacji: pompki skroplin, zestawy do pracy całorocznej, rury miedziane izolowane, wsporniki pod agregaty klimatyzacyjne i inne.


Każdy inwestor decydując się a klimatyzację przemysłową rozważa dwa warianty:

 • klimatyzacja przemysłowa z systemem pośrednim;
 • klimatyzacja przemysłowa z systemem bezpośrednim odparowywania czynnika chłodzącego.


Klimatyzacja przemysłowa z systemem pośrednim wykorzystuje chłodzenie wodą lodową.

Klimatyzacja przemysłowa z systemem bezpośrednim odparowywania czynnika chłodzącego wykorzystuje chłodzenie freonowe.

Klimatyzacja przemysłowa oparta na wodzie lodowej przypomina system ogrzewania z tym, że zamiast gorącej wody występuje zimna.

Chłodzenie wodą lodową składa się z agregatu wody lodowej (chiler'a) i wewnętrznych odbiorników chłodu połączonymi instalacją hydrauliczną. Z wyglądu urządzenia wewnętrzne przypominają tradycyjne klimatyzatory. Jednostki te można wyposażyć w pompę ciepła, co mogłoby obniżyć koszty eksploatacji.

Warto poznać zarówno plusy oraz minusy poszczególnych systemów aby decyzja podjęta była jak najbardziej optymalna pod daną Inwestycję. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb oraz budżetu.


Wyróżnia się dwa typy agregatów:

 •  z układem wody lodowej

Klimatyzacja przemysłowa z układem wody lodowej jest alternatywą dla systemów klimatyzacji freonowej. Cały system jest ekonomiczny kosztowo, ponieważ czynnikiem chłodniczym  jest schodzona woda  a nie freon. Zatem użytkowanie tego typu instalacji jest tanie. Rekompensuje to wyższe koszty montażu niż w instalacjach freonowych.  Niebagatelną rolę odgrywa tutaj odpowiednio dobrany projekt oraz profesjonalny montaż.

 • z układem cieczy (chiller)

 W systemie tym woda lodowa powstaje w schładzaczu cieczy tzw chillerze po czym trafia do urządzenia końcowego. Często urządzeniem tym jest wentylatorowy wymiennik ciepła. Następnie schłodzona ciecz trafia do konkretnych chłodnic wykorzystując system pomp dystrybucyjnych.

Procesem wykorzystywanym w klimatyzacji przemysłowej opartej na systemie wody lodowej jest free-cooling. Jego funkcja to obniżenie kosztów eksploatacji w sytuacji gdy jego działanie trwa cały rok.

Free-cooling  wykorzystuje chłód zawarty w powietrzu zewnętrznym o niskiej temperaturze np. w porze zimowej. Dzięki temu wytwarzana jest schłodzona wody bez angażowania sprężarek chłodniczych.

System Free-cooling może być bezpośredni lub pośredni.


Klimatyzacja przemysłowa wykorzystując chłodzenie wodą lodową ma wiele zalet, do których należą:

 • czynnik ekonomiczny: zdecydowanie tania eksploatacja (kosztem jaki ponosimy jest wyłącznie energia elektryczna) oraz łatwość serwisowania, napraw;
 • system przyjazny dla środowiska – mała ilość czynnika chłodniczego, a w przypadku nieszczelności - mniejsza emisyjność do atmosfery.

 

Klimatyzacja przemysłowa z chłodzeniem wodą lodową to idelane rozwiązanie dla Inwestorów mogących pozwolić sobie na kosztowną instalację, którą z pewności zwróci się w dłuższej perspektywie.


Klimatyzacja przemysłowa oparta na chłodzeniu freonem jest to chłodzenie, które zapewnia stałą ujemną temperaturę CPU na poziomie kilkudziesięciu stopni - zasada działania lodówki.

Tutaj freon nie służy do schładzania innej substancji lecz sam jest czynnikiem chłodzącym.

Ze względu na właściwości jakie ma freon czyli  swobodne przechodzenie z postaci płynnej w gazową przy niewielkim wzroście temperatury, system bazujący na chłodzeniu freonem pozwoliły na zmiany w zakresie konstrukcji jednostek, dzięki czemu są zdecydowanie lepsze od systemów opartych na wodzie lodowej.


Klimatyzacja przemysłowa wykorzystując chłodzenie freonem ma plusy oraz ograniczenia.


Zalety:

 • możliwość  montażu w istniejących budynkach, zdecydowanie większa dowolność w systemie instalacji (małe przekroje przewodów doprowadzających), jednostki chłodzące są mniejsze niż w chłodzeniu wodą lodową, istnieje opcja łączenia ze sobą kilku jednostek zewnętrznych;
 • ograniczenie kosztów eksploatacji dzięki optymalizacji wydajności urządzeń;
 • stosunkowo niska awaryjność.


Ograniczenia:

 • wysokie nakłady początkowe;
 • wysokie koszty serwisów oraz potencjalnych napraw;
 • ograniczenia odległościowe pomiędzy urządzeniem  zewnętrznym a wewnętrznym (maksymalna odległość wynosi ok. 150 metrów, maksymalna różnica poziomów wynosi 15 metrów).


Klimatyzacja przemysłowa oparta o chłodzenie freonem wykorzystuje zaawansowane rozwiązanie VRV, czyli zmienny przepływ czynnika chłodzącego. Dodatkowo rozwiązanie to pełni rolę zarówno chłodzenia jak i ogrzewania.

Jak widać klimatyzacja przemysłowa staje się poważną  alternatywą dla klasycznych systemów CO.

Warto wspomnieć jeszcze o chłodzeniu adiabatycznym (wyparnym), które polega na chłodzeniu poprzez odparowanie wody, który nie zmienia całkowitej energii powietrza i polega na konwersji energii jawnej  powietrza (temperatury) na energię utajoną (wilgotność).


Klimatyzacja przemysłowa oparta o chłodzenie adiabatyczne ma sporo zalet:

 • ekonomiczne - niski pobór mocy,  tania technologia i prosty montaż;
 • system ten jest przyjazny dla środowiska naturalnego -  do chłodzenia wykorzystywana jest woda, a nie szkodliwe czynniki chłodzące;
 • system ten oprócz nawilżenia powietrza oczyszcza je z kurzu, bakterii i innych zanieczyszczeń;
 • nawet do 7 razy niższe koszty eksploatacyjne niż w systemach konwencjonalnej klimatyzacji.


Ze względu na mnóstwo zalet tego systemu cały czas jest on udoskonalany i coraz częściej stosowany. Rozwiązanie to umożliwia chłodzenie bez konieczności instalowania chłodziarek sprężarkowych. Konsekwencją jest spadek zapotrzebowania na energię elektryczną niezbędną do funkcjonowania takiej sprężarki oraz urządzeń pomocniczych. Bardzo ważny jest tez aspekt środowiska naturalnego, dla którego chłodzenie adiabatyczne nie ma skutków ubocznych.

Wykonujemy również instalacje glikolowe, dostarczamy i montujemy agregaty wody lodowej o dużej mocy oraz wykonujemy podłączenie instalacji wody lodowej. Budujemy nowe instalacje lub doposażamy istniejące instalacje wentylacji w układy chłodzenia.


Świadczymy pomoc przy doborze urządzeń, projektujemy, montujemy oraz serwisujemy układy klimatyzacyjne i chłodnicze zarówno do obiektów biurowych, użyteczności publicznej jak również do wielu zastosowań w przemyśle, np.:

 • klimatyzacja ewaporacyjna - chłodzenie wyparne obiektów wielkokubaturowych;
 • chłodzenie wydzielonych pomieszczeń na halach produkcyjnych (biura, pomieszczenia socjalne);
 • kabiny procesowe (np. emaliernie);
 • klimatyzacja precyzyjna np. w pomieszczeniach clean room.

 

Klimatyzacja przemysłowa to dziedzina, gdzie możemy pochwalić się ogromną ilością zrealizowanych projektów.

Nasze portfolio pokazuje, że nie boimy się skomplikowanych realizacji.

Świadczymy pomoc przy doborze urządzeń, projektujemy, montujemy oraz serwisujemy układy klimatyzacyjne.


Klimatyzacja przemysłowa proponowana przez naszą firmę wyróżniają się innowacyjnym wzornictwem, bardzo cichą pracą i wysoką ekonomicznością.

Dla nas najważniejsze jest  spełnienia indywidualnych potrzeb użytkownika.KLIMATYZACJA PRZEMYSŁOWA - NASZE REALIZACJE