Klimatyzacja przemysłowa

Klimatyzacja przemysłowa to proces wymiany powietrza w obiektach przemysłowych, mający na celu utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, zapewniających dogodne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka (warunki komfortu) lub optymalne warunki dla określonego procesu przemysłowego (np. w przemyśle elektronicznym).


Świadczymy pomoc przy doborze urządzeń, projektujemy, montujemy oraz serwisujemy układy klimatyzacyjne zarówno do obiektów komunalnych, użyteczności publicznej jak również do wielu zastosowań w przemyśle, np.:

 • chłodzenie szaf elektrycznych;
 • chłodzenie wydzielonych pomieszczeń na halach produkcyjnych (biura, pomieszczenia socjalne);
 • kabiny procesowe (np. emaliernie).

 

Jesteśmy firmą, która może pochwalić się wieloma realizacjami. Do każdego powierzonego nam zadania podchodzimy z pełnym zaangażowaniem, dokładając wszelkich starań, aby cały projekt został zrealizowany jak należy. Nasza firma to miejsce, w którym szczególnie ceni się nowoczesne, innowacyjne rozwiązania. Dlatego każdy, kto zdecyduje się skorzystać z naszej oferty, może być pewny, że wykonana przez nas klimatyzacja przemysłowa będzie systemem innowacyjnym i opartym na najlepszych komponentach.

W swojej ofercie mamy urządzenia klimatyzacyjne wielu wiodących producentów m.in. Mitsubishi Electric, SAMSUNG, Fujitsu, LG, Airwell (modele ścienne, przysufitowe, kanałowe, kasetonowe, okienne i przenośne w układach split, multisplit, VRF) o wielostronnym zastosowaniu, zarówno do obiektów przemysłowych jak i do budynków mieszkalnych. Posiadamy również akcesoria do klimatyzacji: pompki skroplin, zestawy do pracy całorocznej, rury miedziane izolowane, wsporniki pod agregaty klimatyzacyjne i inne. Bazujemy wyłącznie na najlepszych urządzeniach klimatyzacyjnych oraz akcesoriach. Robimy to oczywiście z myślą o naszych klientach. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że współpraca z najlepszymi producentami owocuje zadowoleniem klientów. Przekłada się bowiem na bezawaryjność proponowanych przez nas rozwiązań i wykonywanych systemów.


Clean room – co to takiego?

Mianem clean room określa się te pomieszczenia, w którym wszystkie zanieczyszczenia podlegają naprawdę ścisłej kontroli. Chodzi nie tylko o temperaturę i wilgotność powietrza, ale również ciśnienie, pyły, opary i oświetlenie. Bardzo ważne jest, aby nie przekroczyć określonych ich wartości, które znajdują się w przepisach. Wszystkie czynności, które wykonywane są w takich pomieszczeniach, przebiegają w bezpiecznych warunkach. Zarówno ludzie, jak i stosowane preparaty, odczynniki czy półprodukty nie podlegają wpływowi zanieczyszczeń.

Czym są systemy clean room?

Jesteśmy firmą, którą specjalizuje się w nowoczesnych rozwiązaniach, jeśli chodzi o klimatyzację. Dlatego proponujemy również innowacyjne podejście w postaci clean room. Decydując się na klimatyzację precyzyjną clean room od TOP-PROJEKT, można być pewnym, że stawia się na rozwiązanie, które zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Clean room to nic innego, jak szczególny rodzaj klimatyzacji przemysłowej. Jest to klimatyzacja pomieszczeń czystych, w których obowiązują wyjątkowo restrykcyjne wymagania, jeśli chodzi o czystość powietrza. Clean room od TOP-PROJEKT to rozwiązanie dedykowane między innymi:

 • zakładom przemysłu farmaceutycznego;
 • zakładom przemysłu spożywczego;
 • placówkom medycznym;
 • różnego rodzaju laboratoriom.

Decydując się na clean room od TOP-PROJEKT, można być pewnym, że parametry powietrza w pomieszczeniu będą zgodne ze stawianymi im wymaganiami związanymi z profilem prowadzonej działalności. Dzięki temu możliwe będzie działanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Systemy clean room to najlepsze rozwiązanie wszędzie tam, gdzie odpowiednie warunki są szczególnie istotne. Dobrze wykonana instalacja clean room jest solidna, trwała i służyć będzie naprawdę długo.

Dlaczego systemy clean room od TOP-PROJEKT to dobry wybór?

Jesteśmy doświadczoną firmą, która na rynku klimatyzacji przemysłowej działa już naprawdę bardzo długo. Posiadamy niezbędną wiedzę i umiejętności, co pozwala nam pracować na naprawdę wysokim poziomie. Doskonale wiemy na czym polega idea clean room, jesteśmy w stanie sprostać nawet najbardziej rygorystycznym normom. Nie boimy się wyzwań – wykonujemy klimatyzację przemysłową clean room nawet w miejscach, w których odpowiednie warunki mają szczególne znaczenie. Chętnie podejmujemy się nawet najbardziej skomplikowanych realizacji. Systemy clean room w naszym wykonaniu to gwarancja spełnienia najbardziej restrykcyjnych norm, a tym samym działalności w świetle obowiązujących przepisów.

Co można zyskać, decydując się na system clean room od TOP-PROJEKT?

Nasza firma to miejsce, w którym naprawdę dba się o klienta i jego zadowolenie. Stawiamy wyłącznie na najlepsze rozwiązania, dbając jednocześnie o perfekcyjne wykonawstwo. Nasi pracownicy to wykwalifikowany personel. Pracują naprawdę sprawnie, a jednocześnie bardzo dokładnie. Nasze systemy clean room to gwarancja warunków zgodnych ze stawianymi wymaganiami. Systemy są wydajne, świetnie się sprawdzają, nie zawodzą. Pracują cicho, zapewniają komfort na najwyższym poziomie. To rozwiązania, które nie rozczarują, nie będą nawet w niewielkim stopniu utrudniały realizacji codziennych obowiązków przez pracowników.

Każdy inwestor decydując się a klimatyzację przemysłową rozważa dwa warianty:

 • klimatyzacja przemysłowa z systemem pośrednim;
 • klimatyzacja przemysłowa z systemem bezpośrednim odparowywania czynnika chłodzącego.


Klimatyzacja przemysłowa z systemem pośrednim wykorzystuje chłodzenie wodą lodową.

Klimatyzacja przemysłowa z systemem bezpośrednim odparowywania czynnika chłodzącego wykorzystuje chłodzenie freonowe.

Klimatyzacja przemysłowa oparta na wodzie lodowej przypomina system ogrzewania z tym, że zamiast gorącej wody występuje zimna.

Chłodzenie wodą lodową składa się z agregatu wody lodowej (chiler'a) i wewnętrznych odbiorników chłodu połączonymi instalacją hydrauliczną. Z wyglądu urządzenia wewnętrzne przypominają tradycyjne klimatyzatory. Jednostki te można wyposażyć w pompę ciepła, co mogłoby obniżyć koszty eksploatacji.

Warto poznać zarówno plusy oraz minusy poszczególnych systemów aby decyzja podjęta była jak najbardziej optymalna pod daną Inwestycję. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb oraz budżetu. W razie potrzeby nasi pracownicy chętnie wyjaśnią rozmaite zawiłości związane z poszczególnymi systemami, przybliżą ich działanie i powiedzą, w jakich przypadkach się sprawdzą. Nasi klienci mogą liczyć na pełne wsparcie bez względu na etap inwestycji. Dbamy o to, aby klienci dokładnie wiedzieli czym charakteryzuje się wybrane przez nich rozwiązanie.


Wyróżnia się dwa typy agregatów:

 •  z układem wody lodowej

Klimatyzacja przemysłowa z układem wody lodowej jest alternatywą dla systemów klimatyzacji freonowej. Cały system jest ekonomiczny kosztowo, ponieważ czynnikiem chłodniczym  jest schodzona woda  a nie freon. Zatem użytkowanie tego typu instalacji jest tanie. Rekompensuje to wyższe koszty montażu niż w instalacjach freonowych.  Niebagatelną rolę odgrywa tutaj odpowiednio dobrany projekt oraz profesjonalny montaż.

 • z układem cieczy (chiller)

 W systemie tym woda lodowa powstaje w schładzaczu cieczy tzw chillerze po czym trafia do urządzenia końcowego. Często urządzeniem tym jest wentylatorowy wymiennik ciepła. Następnie schłodzona ciecz trafia do konkretnych chłodnic wykorzystując system pomp dystrybucyjnych.

Procesem wykorzystywanym w klimatyzacji przemysłowej opartej na systemie wody lodowej jest free-cooling. Jego funkcja to obniżenie kosztów eksploatacji w sytuacji gdy jego działanie trwa cały rok.

Free-cooling  wykorzystuje chłód zawarty w powietrzu zewnętrznym o niskiej temperaturze np. w porze zimowej. Dzięki temu wytwarzana jest schłodzona wody bez angażowania sprężarek chłodniczych.

System Free-cooling może być bezpośredni lub pośredni.


Klimatyzacja przemysłowa wykorzystując chłodzenie wodą lodową ma wiele zalet, do których należą:

 • czynnik ekonomiczny: zdecydowanie tania eksploatacja (kosztem jaki ponosimy jest wyłącznie energia elektryczna) oraz łatwość serwisowania, napraw;
 • system przyjazny dla środowiska – mała ilość czynnika chłodniczego, a w przypadku nieszczelności - mniejsza emisyjność do atmosfery.

 

Klimatyzacja przemysłowa z chłodzeniem wodą lodową to idelane rozwiązanie dla Inwestorów mogących pozwolić sobie na kosztowną instalację, którą z pewności zwróci się w dłuższej perspektywie.


Klimatyzacja przemysłowa oparta na chłodzeniu freonem jest to chłodzenie, które zapewnia stałą ujemną temperaturę CPU na poziomie kilkudziesięciu stopni - zasada działania lodówki.

Tutaj freon nie służy do schładzania innej substancji lecz sam jest czynnikiem chłodzącym.

Ze względu na właściwości jakie ma freon czyli  swobodne przechodzenie z postaci płynnej w gazową przy niewielkim wzroście temperatury, system bazujący na chłodzeniu freonem pozwoliły na zmiany w zakresie konstrukcji jednostek, dzięki czemu są zdecydowanie lepsze od systemów opartych na wodzie lodowej.


Klimatyzacja przemysłowa wykorzystując chłodzenie freonem ma plusy oraz ograniczenia.


Zalety:

 • możliwość  montażu w istniejących budynkach, zdecydowanie większa dowolność w systemie instalacji (małe przekroje przewodów doprowadzających), jednostki chłodzące są mniejsze niż w chłodzeniu wodą lodową, istnieje opcja łączenia ze sobą kilku jednostek zewnętrznych;
 • ograniczenie kosztów eksploatacji dzięki optymalizacji wydajności urządzeń;
 • stosunkowo niska awaryjność.


Ograniczenia:

 • wysokie nakłady początkowe;
 • wysokie koszty serwisów oraz potencjalnych napraw;
 • ograniczenia odległościowe pomiędzy urządzeniem  zewnętrznym a wewnętrznym (maksymalna odległość wynosi ok. 150 metrów, maksymalna różnica poziomów wynosi 15 metrów).


Klimatyzacja przemysłowa oparta o chłodzenie freonem wykorzystuje zaawansowane rozwiązanie VRV, czyli zmienny przepływ czynnika chłodzącego. Dodatkowo rozwiązanie to pełni rolę zarówno chłodzenia jak i ogrzewania.

Jak widać klimatyzacja przemysłowa staje się poważną  alternatywą dla klasycznych systemów CO.

Warto wspomnieć jeszcze o chłodzeniu adiabatycznym (wyparnym), które polega na chłodzeniu poprzez odparowanie wody, który nie zmienia całkowitej energii powietrza i polega na konwersji energii jawnej  powietrza (temperatury) na energię utajoną (wilgotność).


Klimatyzacja przemysłowa oparta o chłodzenie adiabatyczne ma sporo zalet:

 • ekonomiczne - niski pobór mocy,  tania technologia i prosty montaż;
 • system ten jest przyjazny dla środowiska naturalnego -  do chłodzenia wykorzystywana jest woda, a nie szkodliwe czynniki chłodzące;
 • system ten oprócz nawilżenia powietrza oczyszcza je z kurzu, bakterii i innych zanieczyszczeń;
 • nawet do 7 razy niższe koszty eksploatacyjne niż w systemach konwencjonalnej klimatyzacji.


Ze względu na mnóstwo zalet tego systemu cały czas jest on udoskonalany i coraz częściej stosowany. Rozwiązanie to umożliwia chłodzenie bez konieczności instalowania chłodziarek sprężarkowych. Konsekwencją jest spadek zapotrzebowania na energię elektryczną niezbędną do funkcjonowania takiej sprężarki oraz urządzeń pomocniczych. Bardzo ważny jest tez aspekt środowiska naturalnego, dla którego chłodzenie adiabatyczne nie ma skutków ubocznych.

Wykonujemy również instalacje glikolowe, dostarczamy i montujemy agregaty wody lodowej o dużej mocy oraz wykonujemy podłączenie instalacji wody lodowej. Budujemy nowe instalacje lub doposażamy istniejące instalacje wentylacji w układy chłodzenia.


Świadczymy pomoc przy doborze urządzeń, projektujemy, montujemy oraz serwisujemy układy klimatyzacyjne i chłodnicze zarówno do obiektów biurowych, użyteczności publicznej jak również do wielu zastosowań w przemyśle, np.:

 • klimatyzacja ewaporacyjna - chłodzenie wyparne obiektów wielkokubaturowych;
 • chłodzenie wydzielonych pomieszczeń na halach produkcyjnych (biura, pomieszczenia socjalne);
 • kabiny procesowe (np. emaliernie);
 • klimatyzacja precyzyjna np. w pomieszczeniach clean room.

W naszym zespole pracują doświadczeni, wykwalifikowani pracownicy, którzy doskonale znają się na swojej pracy. Dlatego każdy, kto zdecyduje się skorzystać z naszych usług, może liczyć na wsparcie. Chętnie odpowiadamy na pojawiające się pytania, rozwiewając wątpliwości. Pomagamy w wyborze najbardziej odpowiedniego systemu klimatyzacji przemysłowej. To klient i jego satysfakcja mają dla nas największe znaczenie. Robimy wszystko, aby klient wybrał najbardziej odpowiednie rozwiązanie, które będzie wydajne i zapewni oczekiwany efekt.

 

Klimatyzacja przemysłowa to dziedzina, gdzie możemy pochwalić się ogromną ilością zrealizowanych projektów. ażde zlecenie, które wykonaliśmy zakończyło się pełnym sukcesem, a jednocześnie satysfakcją klientów.

Nasze portfolio pokazuje, że nie boimy się skomplikowanych realizacji. Doskonale obrazuje to, że jesteśmy firmą doświadczoną, która ma naprawdę duże możliwości. Jeśli chcesz zlecić wykonanie klimatyzacji przemysłowej o nietypowych parametrach, w miejscu, w którym dotychczas wszyscy odmawiali wykonania zlecenia, zgłoś się do nas.

Świadczymy pomoc przy doborze urządzeń, projektujemy, montujemy oraz serwisujemy układy klimatyzacyjne.


Klimatyzacja przemysłowa proponowana przez naszą firmę wyróżniają się innowacyjnym wzornictwem, bardzo cichą pracą i wysoką ekonomicznością. Wybierając klimatyzację przemysłową właśnie od nas, można być pewnym, że stawia się na innowacyjne rozwiązanie, które nie rozczaruje nawet najbardziej wymagających klientów.

Jesteśmy firmą, która zwraca uwagę bogatą, naprawdę kompleksową ofertą. Wiemy, że klienci nie chcą dzisiaj szukać kilku firm, z których jedna zajmie się wykonaniem projektu, druga przeprowadzi montaż, a trzecia serwis. Dlatego zadbaliśmy o to, aby oferować kompleksowe rozwiązania z zakresu klimatyzacji przemysłowej, nie zapominając przy tym o cieszących się coraz większą popularnością systemach clean room.

Dla nas najważniejsze jest  spełnienia indywidualnych potrzeb użytkownika.

Nie czekaj. Jeśli interesują Cię systemy klimatyzacji przemysłowej, szukasz najlepszego dla siebie rozwiązania, stawiasz na systemy nowoczesne i perfekcyjnie wykonanie, zapoznaj się bliżej z naszą ofertą. Jesteśmy pewni, że u nas dostaniesz to, czego potrzebujesz.KLIMATYZACJA PRZEMYSŁOWA - NASZE REALIZACJE