Filtry patronowe

Filtry patronowe przeznaczone są do oczyszczania powietrza z drobnych pyłów suchych, nie klejących się i nie wybuchowych.

Urządzenia są wyposażone w filtry nabojowe działające na zasadzie filtracji powierzchniowej, zatrzymującej nawet bardzo drobne cząsteczki pyłu o wielkości mniejszej niż 0,4μm. Skuteczność filtracji wynosi 99,95%. Dla pyłów wybuchowych oferujemy filtry stanowiskowe w wykonaniu EX z wkładami filtracyjnymi antyelektrostatycznymi, membranami dekompresyjnymi oraz atestami.

W naszej firmie dobór filtrów do określonych warunków pracy oraz rodzaju występujących pyłów wykonujemy bezpłatnie.

Dostosowujemy się do indywidualnych potrzeb Klienta modyfikując gabaryty filtrów, średnice wlotu i wylotu, kolor filtra oraz wyposażenie.

Gwarantujemy pełny serwis części zamiennych do oferowanych filtrów, w tym wkładów nabojowych.

Wszystkie stosowane przez nas  materiały posiadają atesty jakościowe wystawiane przez niezależne jednostki certyfikujące.

Jednocześnie skład z jakiego są wykonane nasze filtry cechuje duża wytrzymałość, co umożliwia wielokrotną regenerację.

Dla nas celem nadrzędnym jest sprostanie najwyższym wymaganiom naszych Klientów oraz optymalny dobór filtrów pod indywidualne potrzeby Inwestora. 

Bogate doświadczenie z zakresu filtrów sprawia, że jesteśmy w stanie wykonać filtry niestandardowe dopasowane pod konkretną inwestycję. 

Filtry patronowe naszej firmy zyskały uznanie zarówno w Polsce jak i poza granicami. 

Typoszereg filtrów patronowych:

 • Filtry patronowe dostępne są w wersjach mobilnych i stacjonarnych.
 • W wersji mobilnej od 1.000 do 3.000 m3/h.
 • W wersji stacjonarnej od 2.000 do 30.000m3/h.
 • Na specjalne zamówienie dostarczamy filtry patronowe o wydajnościach spoza standardowego typoszeregu.


Filtry patronowe - zastosowanie:

 • dymy spawalnicze;
 • pyły szlifierskie;
 • pyły przesypowe suche;
 • dymy przy cięciu termicznym;
 • pyły przy piaskowaniu;
 • opiłki metalowe;
 • przemysł chemiczny;
 • przemysł tekstylny;
 • przemysł spożywczy;
 • przemysł farmaceutyczny.
Filtry patronowe
Filtry patronowe - przykład zastosowania


Filtry patronowe w branży spawalniczej

Podczas spawania operatorzy są narażeni na opary i gazy, a ekspozycja różni się w zależności od procesu i konkretnych warunków pracy. Producenci są pod ciągłą presją zmniejszenia narażenia pracowników na potencjalnie szkodliwe substancje w miejscu pracy, w tym opary i dymy spawalnicze. Filtry patronowe dostępne w TopProjekt.com.pl pełnią tutaj niebanalną rolę.

Po usunięciu oparów ze źródła są one albo odprowadzane bezpośrednio do atmosfery, albo przepuszczane przez dedykowany filtr. Ponieważ najprostsze dostępne filtry elektrostatyczne tracą skuteczność, jeśli nie są często czyszczone - przemysł spawalniczy używa dzisiaj przede wszystkim łatwiejszych w konserwacji filtrów patronowych. Filtry patronowe oferowane przez TOP PROJEKT mają wysoki poziom wydajności, zwykle 98% lub wyższy.

Filtry patronowe - dla zdrowia i bezpieczeństwa

Każda praca przemysłowa, która obejmuje szlifowanie, piaskowanie czy spawanie -, spowoduje powstanie pyłu, który wymaga natychmiastowej filtracji. Niezależnie od tego, czy jest to szlifierka kątowa, szlifierka matrycowa, czy zautomatyzowana szlifierka, kurz i cząstki zanieczyszczają miejsce pracy, chyba, że zostaną wychwycone i przefiltrowane u źródła z pomocą takich rozwiązań jak filtry patronowe od TOP PROJEKT.

Kluczem jest usunięcie kurzu i cząstek, zanim dotrą do strefy oddychania pobliskich pracowników. W zależności od rodzaju pracy, szlifowanie i gratowanie może tworzyć unoszący się w powietrzu pył metalowy, kompozytowy, gumowy lub z włókna szklanego, który jest szczególnie niebezpieczny przy wdychaniu. Filtry patronowe TOP PROJEKT poradzą sobie z tym niebezpieczeństwem. Pył wytwarzany podczas szlifowania w miejscu pracy powoduje szereg skutków zdrowotnych, głównie skupionych w płucach. Stan znany jako pylica płuc dotyka wielu pracowników, którzy nie mają dostępu do odpowiedniej filtracji i wentylacji. Rezultatem jest nagromadzenie tkanki bliznowatej w wyściółce płuc, co przyczynia się do poważnych, przewlekłych problemów z płucami. Nie pozwól na taki stan rzeczy - filtry patronowe TOP PROJEKT są rozwiązaniem, którego tutaj potrzeba.

Zasada działania filtrów patronowych:

Zanieczyszczone powietrze jest zasysane ze strefy emisji i odprowadzane do komory patronów. Zanieczyszczenia odkładają się na powierzchni zewnętrznej filtrów patronowych. Oczyszczone powietrze wyrzucane jest przez wentylator na zewnątrz filtra.

Stosujemy materiały filtracyjne o wysokiej skuteczności oczyszczania, dzięki temu oczyszczone powietrze może recylkulować wewnątrz pomieszczeń roboczych. Wyjątkowo przy oczyszczaniu powietrza z materiałów zawierających azbest, kadm, lub beryl, a także przy cięciu plazmą powietrze musi być usuwane na zewnątrz pomieszczenia roboczego. Filtry patronowe oczyszczane są automatycznie impulsami sprężonego powietrza przez układ "strzepywania” filtrów złożony ze zbiornika ciśnieniowego, elektrozaworów i dysz kierujących impuls sprężonego powietrza do wewnątrz filtra patronowego, co powoduje oderwanie się osadzonych zanieczyszczeń i opadanie ich na dno zbiornika na pyły.

Użytkowanie filtrów patronowych:

Filtry patronowe stacjonarne mogą być usytuowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obiektu. Przed rozpoczęciem użytkowania urządzenie należy w sposób trwały zamocować do podłoża. Filtry patronowe mobilne są wyposażone w króćce przystosowane do montażu, np. ramion odciągowych natomiast urządzenia stacjonarne są przewidziane do: 


Sprężone powietrze do zbiornika zapewnia użytkownik. Powietrze to musi być suche, pozbawione zanieczyszczeń stałych, wody lub oleju. Wymagane ciśnienie to 5-6 bar. Po uruchomieniu urządzenia zespół automatyki sterującej zapewnia ciągłą pracę wentylatora oraz samoczynne oczyszczanie filtrów cyklicznymi impulsami sprężonego powietrza.

Filtry patronowe należy wymieniać na nowe po okresie eksploatacji od jednego do dwóch lat.

Jak dbać o filtry patronowe?

Filtr nabojowy to rurowy sprzęt filtrujący, który jest używany do przemysłowych i domowych zastosowań związanych na przykład z uzdatnianiem wody, bądź oleju. Gdy woda przepływa przez rurkę, obszar wkładu filtruje chemikalia i zanieczyszczenia stałe z wody. Najczęstszym zastosowaniem systemów oczyszczania wkładów filtracyjnych są baseny z wodą domową. Ponieważ w takich zastosowaniach system wkładów filtracyjnych aktywnie działa 24x7, zapycha się po określonych cyklach filtracji. Ogólnie rzecz biorąc, całkowity cykl życia wkładu filtra wynosi od 4 do 7 lat, jednak może ulec uszkodzeniu wcześniej, jeśli nie będzie czyszczony i okresowo konserwowany. Tak więc, aby korzystać z filtra patronowego TOP PROJEKT jak najdłużej i najbardziej efektywnie, należy znać odpowiednią procedurę czyszczenia i konserwacji systemu czyszczenia filtra nabojowego.

Właściwa konserwacja jest ważna dla wydłużenia żywotności filtra i zapewnienia jak najmniejszego zużycia energii przez to urządzenie. Właściciele i operatorzy czasami zakładają, że są oszczędni, wymieniając jeden uszkodzony filtr zamiast wszystkich. Chociaż ta prostsza i szybsza naprawa może wydawać się ekonomicznym wyborem, w rzeczywistości może skutkować częstszą wymianą filtrów patronowych, dłuższymi przestojami i wyższymi rachunkami za prąd – co oznacza wzrost kosztów.

Przykładowa procedura czyszczenia filtrów patronowych

Procedura czyszczenia systemu wkładów filtracyjnych, jeśli chodzi o filtry patronowe Topprojekt.com.pl może się różnić ostatecznie w zależności od zaleceń dla poszczególnych modeli. Jednak zawsze nadrzędnym celem czyszczenia wkładów filtracyjnych jest uwolnienie uwięzionych zanieczyszczeń z mediów filtracyjnych. Przykładową procedurę czyszczenia należy wykonać w następujących krokach.

 • Wyłącz system filtracji, aby ograniczyć przepływ wody.
 • Zamknij wszystkie zawory ssące i powrotne.
 • Otwórz zawór odpowietrzający, aby odsłonić zbiornik filtra. Na dnie zbiornika filtracyjnego zobaczysz korek spustowy. Opróżnij korek spustowy i wypłucz całą uwięzioną wodę.
 • Zdejmij górną część zbiornika filtra. Usuń brud, olej, smar z uszczelki filtra, pierścienia O-ring i korpusu zbiornika filtra.
 • Usuń elementy arkusza wkładu ze zbiornika/rurki filtra. Zmyj elementy wkładu od góry do dołu za pomocą pełnego węża ogrodowego. Upewnij się, że ciśnienie natrysku nie jest za wysokie - wyższe ciśnienie może uszkodzić media filtracyjne.
 • Ponownie umieść oczyszczony wkład w zbiorniku/rurze filtra i załóż korek spustowy na dole zbiornika filtracyjnego.
 • Nałóż smar na O-ring, a następnie zamknij górną część zbiornika.
 • Należy otworzyć zawory ssące i powrotne i pozostawić otwarty zawór upustowy. Umożliwi to naturalne napowietrzenie mediów filtracyjnych. Kontynuuj, aż woda wpłynie do poziomu zaworu odpowietrzającego. Otwórz zbiornik filtra i napełnij go wodą.
 • Włącz system czyszczenia filtra nabojowego, a następnie otwórz zawór odpowietrzający.

Na tym kończy się czyszczenie filtra z wkładem, jednak, aby uzyskać korzyści wynikające z dłuższego cyklu życia filtra, niezbędne są również inne czynności konserwacyjne.

Filtry patronowe - wskazówki dotyczące konserwacji i zapobiegania uszkodzeniom

Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących konserwacji, które pomogą zapobiec uszkodzeniu systemu filtra nabojowego. Aby uniknąć uszkodzeń, upewnij się, że ciśnienie robocze nie przekracza dopuszczalnego zakresu ciśnienia. Unikaj używania twardych metalowych tulei do czyszczenia elementy filtracyjnych, jak również unikaj nagłego wyłączenia systemu czyszczenia filtra kasetowego - może to spowodować wsteczny, szarpany przepływ wody, zawirowania wewnątrz zbiornika filtracyjnego itp., powodując nagłe uszkodzenie systemu.

Wraz z odpowiednią konserwacją i czyszczeniem, jakość filtrów ma ogromny wpływ na ich cykl życia i zastosowanie. Dlatego musisz upewnić się, że kupujesz filtry patronowe od zaufanych producentów lub dostawców, takich jak TOP-PROJEKT. Firma jest wybitnym dostawcą popularnych produktów takich jak system filtrów patronowych.

Filtry patronowe – dlaczego warto?

Pochylając się nad najważniejszymi cechami filtrów patronowych można lepiej zrozumieć ich specyfikę. Zanim przejdziemy do wyróżnienia właściwości, warto podkreślić, iż filtry patronowe od TOP PROJEKT to doskonałe wykonanie będące efektem kompleksowego podejścia do zadań, z którymi mają sobie poradzić te elementy.

Filtry patronowe od TOP PROJEKT i ich właściwości

Poszczególne cechy filtrów patronowych ostatecznie sprowadzają się do tego, jaka ich wersja zostanie przygotowana. Warto jednak znać ogólne właściwości, dzięki którym stosowanie tego rodzaju rozwiązań w ogóle w dzisiejszych branżach związanych z różnego rodzaju przemysłem w ogóle jest zasadne.

Przede wszystkim filtry patronowe od TOP PROJEKT to bardzo dobre wychwytywanie nawet najdrobniejszych cząsteczek przy wysokiej koncentracji pyłu. Nierzadkie jest to, że radzą sobie nawet, jeśli chodzi o cząsteczki takie jak te o wielkości poniżej poniżej 1 µm. Warto również wskazać, iż każdy nasz filtr patronowy niewątpliwie charakteryzuje się wysoką niezawodnością eksploatacyjną. Jest to efekt stosowania w jego wnętrzu stabilnej włókniny filtracyjnej. Możliwe tutaj do wykorzystania są zarówno włókna polipropylenowe, ale i poliestrowe. Jeśli chodzi o oczyszczanie takowego filtra również odbywa się bez większych problemów.

Zalecamy zwłaszcza wykorzystanie do tego celu rozwiązań takich jak:

 • impuls sprężonego powietrza,
 • myjka ciśnieniowa (okresowo),
 • przedmuch z dyszy obrotowej.

Ważne jest również to, by filtry patronowe były ukształtowane w optymalny sposób z materiału filtracyjnego.

Powierzchnia takiego materiału zawsze winna być opatentowana i dostosowana do tego celu, o co oczywiście jak najbardziej dbamy, gdy chodzi o filtry patronowe z TOP PROJEKT. Wisienką na torcie jest to, że nasze produkty charakteryzuje też wyjątkowo długotrwały okres eksploatacji, co przy niskich kosztach instalowania i eksploatacji jest tym większą zaletą i bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, na które mogą sobie pozwolić również firmy o mniejszym kapitale.

Szeroki wybór filtrów patronowych w TOP PROJEKT

Po krótkim zapoznaniu się ze szczegółami oferty TOP PROJEKT widać wyraźnie, iż filtry patronowe można dopasować idealnie do swoich potrzeb. Udostępniamy je w różnorodnych wariantach, jeśli chodzi o wielkość i wykonanie – w tym uwzględniając zapotrzebowanie na rozwiązania antyelektrostatyczne. Oczywiście też w każdym przypadku dbamy o to, by oferowane przez nas filtry patronowe cechowały się maksymalną możliwą odpornością na wilgoć, by w ten sposób odpowiedzieć nawet na wysokie wymagania odbiorców.FILTRY PATRONOWE - NASZE REALIZACJE