Filtry patronowe

Filtry patronowe przeznaczone są do oczyszczania powietrza z drobnych pyłów suchych, nie klejących się i nie wybuchowych.

Urządzenia są wyposażone w filtry nabojowe działające na zasadzie filtracji powierzchniowej, zatrzymującej nawet bardzo drobne cząsteczki pyłu o wielkości mniejszej niż 0,4μm. Skuteczność filtracji wynosi 99,95%. Dla pyłów wybuchowych oferujemy filtry stanowiskowe w wykonaniu EX z wkładami filtracyjnymi antyelektrostatycznymi, membranami dekompresyjnymi oraz atestami.

W naszej firmie dobór filtrów do określonych warunków pracy oraz rodzaju występujących pyłów wykonujemy bezpłatnie.

Dostosowujemy się do indywidualnych potrzeb Klienta modyfikując gabaryty filtrów, średnice wlotu i wylotu, kolor filtra oraz wyposażenie.

Gwarantujemy pełny serwis części zamiennych do oferowanych filtrów, w tym wkładów nabojowych.

Wszystkie stosowane przez nas  materiały posiadają atesty jakościowe wystawiane przez niezależne jednostki certyfikujące.

Jednocześnie skład z jakiego są wykonane nasze filtry cechuje duża wytrzymałość, co umożliwia wielokrotną regenerację.

Dla nas celem nadrzędnym jest sprostanie najwyższym wymaganiom naszych Klientów oraz optymalny dobór filtrów pod indywidualne potrzeby Inwestora. 

Bogate doświadczenie z zakresu filtrów sprawia, że jesteśmy w stanie wykonać filtry niestandardowe dopasowane pod konkretną inwestycję. 

Filtry patronowe naszej firmy zyskały uznanie zarówno w Polsce jak i poza granicami. 

Typoszereg filtrów patronowych:

 • Filtry patronowe dostępne są w wersjach mobilnych i stacjonarnych.
 • W wersji mobilnej od 1.000 do 3.000 m3/h.
 • W wersji stacjonarnej od 2.000 do 30.000m3/h.
 • Na specjalne zamówienie dostarczamy filtry patronowe o wydajnościach spoza standardowego typoszeregu.


Filtry patronowe - zastosowanie:

 • dymy spawalnicze;
 • pyły szlifierskie;
 • pyły przesypowe suche;
 • dymy przy cięciu termicznym;
 • pyły przy piaskowaniu;
 • opiłki metalowe;
 • przemysł chemiczny;
 • przemysł tekstylny;
 • przemysł spożywczy;
 • przemysł farmaceutyczny.
Filtry patronowe
Filtry patronowe - przykład zastosowania


Zasada działania filtrów patronowych:

Zanieczyszczone powietrze jest zasysane ze strefy emisji i odprowadzane do komory patronów. Zanieczyszczenia odkładają się na powierzchni zewnętrznej filtrów patronowych. Oczyszczone powietrze wyrzucane jest przez wentylator na zewnątrz filtra.

Stosujemy materiały filtracyjne o wysokiej skuteczności oczyszczania, dzięki temu oczyszczone powietrze może recylkulować wewnątrz pomieszczeń roboczych. Wyjątkowo przy oczyszczaniu powietrza z materiałów zawierających azbest, kadm, lub beryl, a także przy cięciu plazmą powietrze musi być usuwane na zewnątrz pomieszczenia roboczego. Filtry patronowe oczyszczane są automatycznie impulsami sprężonego powietrza przez układ "strzepywania” filtrów złożony ze zbiornika ciśnieniowego, elektrozaworów i dysz kierujących impuls sprężonego powietrza do wewnątrz filtra patronowego, co powoduje oderwanie się osadzonych zanieczyszczeń i opadanie ich na dno zbiornika na pyły.

Użytkowanie filtrów patronowych:

Filtry patronowe stacjonarne mogą być usytuowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obiektu. Przed rozpoczęciem użytkowania urządzenie należy w sposób trwały zamocować do podłoża. Filtry patronowe mobilne są wyposażone w króćce przystosowane do montażu, np. ramion odciągowych natomiast urządzenia stacjonarne są przewidziane do: 


Sprężone powietrze do zbiornika zapewnia użytkownik. Powietrze to musi być suche, pozbawione zanieczyszczeń stałych, wody lub oleju. Wymagane ciśnienie to 5-6 bar. Po uruchomieniu urządzenia zespół automatyki sterującej zapewnia ciągłą pracę wentylatora oraz samoczynne oczyszczanie filtrów cyklicznymi impulsami sprężonego powietrza.

Filtry patronowe należy wymieniać na nowe po okresie eksploatacji od jednego do dwóch lat.

Filtry patronowe – dlaczego warto?

Pochylając się nad najważniejszymi cechami filtrów patronowych można lepiej zrozumieć ich specyfikę. Zanim przejdziemy do wyróżnienia właściwości, warto podkreślić, iż filtry patronowe od TOP-PROJEKT to doskonałe wykonanie będące efektem kompleksowego podejścia do zadań, z którymi mają sobie poradzić te elementy.

Filtry patronowe od TOP-PROJEKT i ich właściwości

Poszczególne cechy filtrów patronowych ostatecznie sprowadzają się do tego, jaka ich wersja zostanie przygotowana. Warto jednak znać ogólne właściwości, dzięki którym stosowanie tego rodzaju rozwiązań w ogóle w dzisiejszych branżach związanych z różnego rodzaju przemysłem w ogóle jest zasadne.

Przede wszystkim filtry patronowe od TOP-PROJEKT to bardzo dobre wychwytywanie nawet najdrobniejszych cząsteczek przy wysokiej koncentracji pyłu. Nierzadkie jest to, że radzą sobie nawet, jeśli chodzi o cząsteczki takie jak te o wielkości poniżej poniżej 1 µm. Warto również wskazać, iż każdy nasz filtr patronowy niewątpliwie charakteryzuje się wysoką niezawodnością eksploatacyjną. Jest to efekt stosowania w jego wnętrzu stabilnej włókniny filtracyjnej. Możliwe tutaj do wykorzystania są zarówno włókna polipropylenowe, ale i poliestrowe. Jeśli chodzi o oczyszczanie takowego filtra również odbywa się bez większych problemów.

Zalecamy zwłaszcza wykorzystanie do tego celu rozwiązań takich jak:

 • impuls sprężonego powietrza,
 • myjka ciśnieniowa (okresowo),
 • przedmuch z dyszy obrotowej.

Ważne jest również to, by filtry patronowe były ukształtowane w optymalny sposób z materiału filtracyjnego.

Powierzchnia takiego materiału zawsze winna być opatentowana i dostosowana do tego celu, o co oczywiście jak najbardziej dbamy, gdy chodzi o filtry patronowe z TOP-PROJEKT. Wisienką na torcie jest to, że nasze produkty charakteryzuje też wyjątkowo długotrwały okres eksploatacji, co przy niskich kosztach instalowania i eksploatacji jest tym większą zaletą i bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, na które mogą sobie pozwolić również firmy o mniejszym kapitale.

Szeroki wybór filtrów patronowych w TOP-PROJEKT

Po krótkim zapoznaniu się ze szczegółami oferty TOP-PROJEKT widać wyraźnie, iż filtry patronowe można dopasować idealnie do swoich potrzeb. Udostępniamy je w różnorodnych wariantach, jeśli chodzi o wielkość i wykonanie – w tym uwzględniając zapotrzebowanie na rozwiązania antyelektrostatyczne. Oczywiście też w każdym przypadku dbamy o to, by oferowane przez nas filtry patronowe cechowały się maksymalną możliwą odpornością na wilgoć, by w ten sposób odpowiedzieć nawet na wysokie wymagania odbiorców.FILTRY PATRONOWE - NASZE REALIZACJE