Zastosowanie wapna w technice odpylania

Węglan wapnia z uwagi na swoje uniwersalne właściwości jest substancją często stosowaną w różnych gałęziach przemysłu, od produkcji kosmetyków po hutnictwo. Istotną rolę pełni również w budownictwie, medycynie, procesach oczyszczania ścieków i wody, odpylaniu oraz odsiarczaniu.


Czym charakteryzuje się CaCO3 i jak go można wykorzystać?     

Węglan wapnia nazywany również kalcytem jest bardzo słabo rozpuszczalny w wodzie,

Posiada formę drobnego proszku o kolorze białym,

Jest niepalny i niewybuchowy,

Reaguje z kwasami,

Poprawia wytrzymałość mechaniczną,

Zwiększa elektroizolacyjność.


Jak możemy wykorzystać węglan wapnia w technice odpylania?

Z uwagi na słabą rozpuszczalność w wodzie oraz postać drobnego proszku, CaCO3 wykorzystuje się w filtracji powietrza zawierającego substancje tłuste i lepkie. Doskonałym przykładem jest filtracja dymów spawalniczych pochodzących ze spawania blach nadmiernie zabrudzonych olejem lub środkiem anty-odpryskowym. Dym spawalniczy odciągany z tego procesu zawiera tłustą i wilgotną frakcję gazową, pochodzącą z odparowania oleju lub środka anty-odpryskowego zalegającego na spawanym elemencie w skutek zadziałania bardzo wysokiej temperatury. Taki dym następnie trafia na wkłady filtracyjne, które separują frakcję pyłową, natomiast opary kondensują na filtrach co powoduje ściekanie substancji wewnątrz komory brudnej podczas postoju instalacji. W trakcie pracy instalacji mieszanina oleju lub środka anty-odpryskowego oraz pyłu na wkładach filtracyjnych powoduje zwiększony wzrost ciśnienia, spadek wydajności instalacji a w dalszej konsekwencji uszkodzenie materiału filtracyjnego. W skrajnych przypadkach istnieje również możliwość samozapłonu wkładów filtracyjnych. 

Rozwiązanie powyższego problemu można osiągnąć poprzez mieszanie węglanu wapnia w postaci drobnego proszku z dymami spawalniczymi w przewodzie rurowym tuż przed filtrem. Stosuje się do tego dozowniki wapna. 

Dozownik CaCO3 jest wyposażony w :

- zbiornik wapna,

- układ sterowania, 

- zestaw sprężonego powietrza, który podaje impuls powodując wzburzenie proszku wewnątrz zbiornika w postaci obłoku pyłu,

- odcinek rurowego przewodu elastycznego łączący filtr ze zbiornikiem przez który przepływa mieszanina pyłu wapna i powietrza, która trafia na wkłady filtracyjne. Odcinek ten jest wyposażony w przepustnicę regulacyjną,

- króciec odpowietrzający wyposażony we wkład filtracyjny, przez który powietrze zewnętrzne wpływa do zbiornika. Filtr zabezpiecza przed wydostawaniem się pyłu CaCO3 ze zbiornika w skutek zbyt dużego ciśnienia sprężonego powietrza.

W przypadku konieczności precyzyjnego dawkowania wapna stosuje się dozowniki wyposażone dodatkowo w wagę, czujnik poziomu wapna oraz przenośnik ślimakowy.