Wyzwania dla wentylacji stanowiskowej wywiewnej

Ogólnym celem stosowania wentylacji miejscowej na stanowiskach pracy w zakładach przemysłowych jest ograniczenie ryzyka zawodowego - wynika to z przepisów BHP. Utrzymanie odpowiedniej jakości powietrza na stanowiskach znacząco przyczynia się do utrzymania czystości w obrębie obszaru roboczego,  zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadków oraz poprawia komfort wykonywania prac, jakże cenny w obecnych czasach.

Wchodząc w szczegóły, wentylacja stanowiskowa ma na celu usunięcie szkodliwych lub niebezpiecznych substancji z powietrza z miejsc ich emisji zapewniając maksymalną ochronę człowieka przed kontaktem z tymi substancjami.  

Z czego składa się wentylacja stanowiskowa wywiewna?

- element pochłaniający zanieczyszczenia (ssawa, ramię odciągowe, okap),

- urządzenia ssącego (wentylator, turbina),

- instalacji rurowej,

- filtra oczyszczającego odciągnięte ze stanowiska powietrze.

Jakie są największe wyzwania dla wentylacji miejscowej wywiewnej?

Miarą skuteczności wentylacji stanowiskowej wywiewnej jest zmniejszenie częstotliwości sprzątania stanowiska oraz zmniejszenie stężenia substancji szkodliwych w środowisku pracy.

Powodzenie instalacji zależy w głównej mierze od zaprojektowania odpowiedniego elementu ssawnego….

Ramiona odciągowe świetnie spisują się przy spawaniu i szlifowaniu ręcznym, szczególnie w przypadku konieczności częstej zmiany lokalizacji miejsca emisji zanieczyszczeń.

Ssawy stałe, nieruchome współpracują z obudowami np. szlifierek taśmowych, ostrzałek, polerek w których miejsce emisji zanieczyszczeń jest stałe lub zmienne w niewielkim zakresie.

Odciągi z maszyn – często producenci takich urządzeń jak obrabiarki CNC, Costa, frezarki, piły panelowe itp. zapewniają króćce do podłączenia odciągu powietrza.

…. oraz określenia odpowiedniej ilości usuwanego powietrza. Odciąg oparów z lutowania elektroniki potrzebuje o wiele mniej powietrza niż odciąg z pieców odlewniczych. Zastosowanie zamkniętych maszyn obróbczych również znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na odciągane powietrze poprzez ograniczoną kubaturę roboczą, a tym samym mniejszą wymaganą ilość wymian powietrza w porównaniu do maszyn otwartych, w których zanieczyszczenia mogą wydostawać się z większą łatwością.

Projektując instalację wentylacji stanowiskowej należy indywidualnie rozpatrzyć każdy przypadek. Największą zmiennością odznaczają się ssawy odciągowe w przypadku procesów stacjonarnych, które każdorazowo należy zaprojektować z zachowaniem korelacji pomiędzy skutecznością odciągu, a ergonomią. Ramiona odciągowe są uniwersalnym sposobem odciągu zanieczyszczeń ze stanowisk „ruchomych” chociaż wyróżnia się ich wiele rodzajów w zależności od odciąganego medium.

Podsumowując, największymi wyzwaniami przy projektowaniu instalacji wentylacji wywiewnej stanowiskowej są: zaprojektowanie elementu ssawnego oraz określenie strumienia usuwanego powietrza.