Wentylacja sortowni odpadów


Sektor gospodarki odpadami w naszym kraju od kilku lat podlega znaczącej modernizacji mającej na celu dostosowania zakładów przetwarzających odpady do wymagań stawianych przez polskie i unijne ustawodawstwo a tym samym zwiększenie wydajności recyklingu. Nowoczesne sortownie o wysokiej skuteczności odzysku odpadów pozwolą na spełnienie stawianych przed nimi wymagań. 

Modernizacja sortowni obejmuje głównie część technologiczną i procesową – to widać na pierwszy rzut oka. Najważniejszym elementem są jednak ludzie, którzy jako pierwsi powinni skorzystać na zachodzących zmianach, dlatego w zakładach przetwarzania odpadów tak ważna jest świadomość BHP.

Bezpośredni kontakt pracowników z odpadami wiąże się z narażeniem na biologiczne czynniki szkodliwe i niebezpieczne mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo personelu. Powietrze w sortowniach odpadów jest zanieczyszczone frakcją mikrobiologiczną, która charakteryzuje się respirabilnym rozmiarem cząstek, czyli takim, który może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego układu oddechowego. Cząstki o rozmiarze poniżej 3 mikrometrów do których zalicza się wirusy, bakterie i grzyby mają możliwość przy odpowiednim stężeniu wchłonąć do pęcherzyków płucnych.  

Planując modernizacje sortowni odpadów warto zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie odpowiedniej wentylacji stanowisk, mających bezpośredni kontakt z odpadami.  Do takich miejsc zalicza się trybuny sortownicze. 

Ostatnia realizacja TOP-PROJEKT miała na celu wykonanie skutecznej instalacji wentylacji w trybunie sortowniczej.  


Założenia projektowe obejmowały:

- zapewnienie temperatury 20 st. C w zimie,

- zapewnienie krotności wymian powietrza w pomieszczeniu pozwalającej na zmniejszenie czynników mikrobiologicznych ,

- wykonanie osłonowego nawiewu powietrza, mającego na celu dostarczenie świeżego i czystego powietrza w strefę przebywania ludzi, tym samym chroniąc personel od zanieczyszczeń powietrznych,

- wykonanie wywiewu powietrza nad linią sortowniczą, w formie wentylacji miejscowej – liniowej, możliwie jak najbliżej miejsc emisji zanieczyszczeń, aby zwiększyć skuteczność pochłaniania aerozolu mikrobiologicznego.


Wykonana instalacja obejmowała dostawę i montaż:

- centrali wentylacyjnej z sekcjami filtrów, nagrzewnicy i odzysku ciepła,

- automatyki sterującej,

- izolowanych rurociągów, wyposażonych w kratki nawiewne i wywiewne.