Wentylacja oczyszczalni ścieków – praktyczne wskazówki po realizacji

Wentylacja oczyszczalni ścieków

Ostatnia zakończona realizacja dotycząca wykonawstwa instalacji wentylacji w oczyszczalni ścieków pozwoliła nam zdobyć cenne doświadczenie, którym chcielibyśmy się podzielić.

Proces oczyszczania ścieków przebiega wieloetapowo i wymaga dokładnego przygotowania technologii procesu. W związku z tym w oczyszczalniach buduje się obiekty techniczne odpowiadające za poszczególne etapy oczyszczania. W trakcie procesu, szczególnie na etapach związanych z obróbką osadu dochodzi do wydzielania się niebezpiecznych substancji gazowych, które mogą stwarzać zagrożenie wybuchowe. Dlatego szczególną uwagę należy poświęcić poprawnemu zaprojektowaniu i wykonawstwie instalacji wentylacji, której zadaniem jest utrzymywanie zanieczyszczeń na bezpiecznym poziomie. Do obiektów szczególnie narażonych na emisję gazowych substancji wybuchowych, głównie siarkowodoru i metanu można zaliczyć:

  • halę pomp,
  • maszynownię,
  • stacja zagęszczania osadów,
  • stacja odwadniania,
  • pomieszczenia higienizacji osadów.

Pracownicy nie przebywają na stałe w wyżej wymienionych obiektach technologicznych zatem wentylacja może mieć charakter technologiczny. Jako elementy nawiewne projektuje się czerpnie ścienne lub wentylatory nawiewne, natomiast wywiew jest realizowany częściowo z poziomu posadzki, częściowo ze strefy podsufitowej zazwyczaj w proporcjach 30/70 za pomocą wentylatorów wywiewnych, które należy wykonać w standardzie przeciwwybuchowym ATEX. Wentylacja powinna posiadać dwa tryby pracy: normalny, realizujący np. 2 wymiany powietrza na godzinę oraz awaryjny – około 10 wymian na godzinę, który zsynchronizowany jest z systemem detekcji i załącza się po przekroczeniu zadanej wartości stężenia zanieczyszczeń gazowych.

W miejscach gdzie nie dochodzi do wydzielania niebezpiecznych substancji lub nie jest wymagana wentylacja mechaniczna stosuje się wentylację grawitacyjną w oparciu o czerpnie ścienne i wywietrzaki dachowe.

Instalacja rurowa powinna być wykonana z materiałów odpornych na korozję, np. stal nierdzewna 304.

Na koniec cenna uwaga dla wykonawców: wyposażcie swoje ekipy w dobrej jakości kalosze, ponieważ na budowach tego typu obiektów stale panuje generał błoto ;)