Roboty spawalnicze

W związku z dynamicznym rozwojem technologicznym oraz koniecznością automatyzacji coraz większych obszarów produkcyjnych, coraz częściej zauważa się zastosowanie robotów spawalniczych.  

Niesie to ze sobą wiele korzyści takich jak: 

- zdolność do wykonywania złożonych zadań,

- lepsza jakość spoin poprzez możliwość precyzyjnego sterowania parametrami spawalniczymi: prędkość spawania, prąd, napięcie,

- możliwość stosowania długich cykli produkcyjnych,

- możliwość dokładnego zaprogramowania ruchów robota co eliminuje niepotrzebne czynności oraz przekłada się na redukcję strat materiału i skrócenie cyklu produkcyjnego.


Zarówno zaletą jak i wadą stosowania robotów spawalniczych jest zastąpienie nimi człowieka. Czynniki szkodliwe i niebezpieczne występujące w procesie spawania nie stanowią zagrożenia dla robota w porównaniu z oddziaływaniem na spawacza. 

W przypadku powtarzalnych zadań, takich jak spawanie podobnych lub identycznych elementów, roboty mogą skutecznie zastąpić człowieka, jednakże w niektórych przypadkach istnieją złożone i niestandardowe zadania spawalnicze, które wymagają doświadczenia, umiejętności i elastyczności człowieka. Spawacz może łatwiej dostosować się do zmieniających się warunków. Ponadto, w niektórych przypadkach, gdzie spawanie odbywa się w trudno dostępnych miejscach, człowiek może być bardziej zręczny i precyzyjny niż maszyna.

W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest połączenie umiejętności człowieka i automatyzacji robotów. Człowiek może nadzorować i programować roboty, a roboty mogą wykonywać powtarzalne i mniej skomplikowane zadania. W ten sposób można osiągnąć optymalną efektywność, jakość i bezpieczeństwo pracy.

Należy jednak pamiętać, że szkodliwe dymy powstają zarówno podczas spawania ręcznego jak i zautomatyzowanego. Dlatego warto zastosować profesjonalną instalację odciągu i filtracji dymów spawalniczych.

Poniżej opis ostatniej realizacji mającej na celu odciąg i filtrację dymów spawalniczych. 

Celem projektu było wykonanie instalacji dla docelowo trzech gniazd spawalniczych. Każde z gniazd wyposażone w dwa obszary spawalnicze pomiędzy którymi przejeżdżał robot. 

Do odciągu dymów zastosowano okapy wyposażone w pasy PCV zawieszone nad robotami na bezkolizyjnej wysokości. Każdy z okapów posiada przepustnicę z siłownikiem szybkiego działania celem reakcji na zmianę położenia robota spawalniczego. 

Zastosowana jednostka filtracyjna to MCP 2-8S prod. Nederman z zabudowanym wentylatorem 11 kW. W skład automatyki weszła główna szafa sterownicza, falownik oraz czujnik podciśnienia na kanale dolotowym do filtra. 

Przewidziano również pasywne zabezpieczenia przeciw iskrowe takie jak: deflektory zaślepiające w otworach okapu, łapacz iskier na kanale dolotowym oraz przegrody zabezpieczające wewnątrz filtra. 

Dodatkową zaletą instalacji jest układ lato/zima, który pozwala na usuwanie ciepłego powietrza pofiltracyjnego w lecie poza halę, lub zawracanie go do wentylowanej hali w okresie zimowym.

Instalacja rurowa została zawieszona bez ingerencji w ściany i dach hali. Zastosowano systemowe rozwiązania prod. Sikla, opierając się na elementach konstrukcyjnych hali.