Odzysk ciepła w zakładzie przemysłowym jako sposób na zapewnienie komfortu cieplnego na stanowiskach pracy.


Ostatnie dwa lata charakteryzowały się zawirowaniami na rynku energii. Zakłady przemysłowe z uwagi na duże zapotrzebowanie energetyczne poszukują nowych rozwiązań mających na celu ograniczenie kosztów ogrzewania, zużycia energii elektrycznej oraz sprostanie wymaganiom dotyczącym emisji CO2. Zwiększenie efektywności energetycznej zastosowanej w zakładach przemysłowych technologii jest wyzwaniem dla inżynierów utrzymania ruchu jak również dla firm specjalizujących się w branży odzysku ciepła i wentylacji.  

Ostatnia realizacja TOP-PROJEKT miała na celu zapewnienie odpowiedniej temperatury powietrza w miejscach pracy poprzez wykorzystanie ciepła odpadowego z technologii lakierniczej.

Zainstalowana w zakładzie przemysłowym lakiernia wymaga stałej wymiany powietrza w ilości 10 000 m3/h. Powietrze odpadowe o temperaturze około 35 stopni i bardzo niskim stopniu zanieczyszczenia było dotychczas usuwane z zakładu przez dach. W okresach letnich nie było potrzeby realizowania odzysku ciepła z usuwanego powietrza. Inaczej sytuacja wyglądała w okresach zimowych, kiedy na sąsiedniej hali temperatura na stanowiskach pracy była poniżej dopuszczalnej przez przepisy BHP.  

Odzysk ciepła z technologii na potrzeby ogrzewania został zrealizowany poprzez wykonanie instalacji wentylacji nawiewnej nad stanowiskami roboczymi. Powietrze z lakierni poprzez system automatycznych przepustnic sterowanych czujnikami temperatury zostało ukierunkowane w zależności od zapotrzebowania cieplnego. Wykonana instalacja została dodatkowo zaizolowana wełną mineralną o grubości 50 mm charakteryzujący się optymalnym współczynnikiem przenikania ciepła około 0,04 W/mK

Podczas skrajnie niskich temperatur na stanowiskach pracy wynoszących +16 st.C odzysk ciepła z lakierni na potrzeby ogrzewania powietrza nawiewanego wyniósł 64 kW.  O tyle maksymalnie zmniejszyło się zapotrzebowanie zakładu na potrzeby zapewnienia komfortu cieplnego na stanowiskach pracy. Kolejną zaletą zastosowanej instalacji jest zapewnienie ruchu powietrza – zastosowane nawiewniki ukierunkowane w stronę stanowisk zapewniają optymalną prędkość przepływu powietrza w strefie przebywania ludzi wynoszącą między około 0,35 m/s.

Podsumowując, zastosowanie odzysku ciepła z technologii, a tej w zakładach przemysłowych nie brakuje, jest sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania oraz zapewnienie optymalnych warunków pracy.