Odkurzanie czy odpylanie?

Instalacje odkurzania i odpylania znajdują ogólne zastosowanie w procesach produkcyjnych, którym towarzyszy emisja zanieczyszczeń pyłowo-gazowych. Różnica polega jednak na tym, że instalacje odpylania mające na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza stosuje się tylko w trakcie trwania procesu produkcyjnego. Przykładem może być spawanie ręczne. Spawacz podczas wykonywania czynności przystawia ssawkę ramienia odciągowego możliwie blisko miejsca emisji dymu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się dymu po hali produkcyjnej.

Instalacje odkurzania znajdują zastosowanie zarówno podczas trwania procesów pylących jak i po. Ręczne szlifowanie elementów ze stali nierdzewnej za pomocą szlifierek oscylacyjnych wymaga stałego odciągu zanieczyszczeń. Jednym z rozwiązań jest wyposażenie osłony szlifierki w specjalną ssawę odciągową, która jest połączona z odkurzaczem. Realizowany jest w ten sposób odciąg możliwe jak najbliżej miejsca emisji pyłu. Rozwiązanie to jednak nie do końca jest zadowalające. Spektrum pochłaniania zanieczyszczeń jest bardzo niewielkie i obejmuje głównie obręb ssawy oraz osłony szlifierki. Warto w takiej sytuacji dodatkowo zastosować ramię odciągowe, które pozbędzie się obłoku pyłu nie zaciągniętego przez ssawkę w osłonie szlifierki.

Odkurzanie jednak świetnie spisuje się po zakończeniu procesu produkcyjnego, kiedy należy posprzątać miejsce pracy. Z uwagi na ciśnienie rzędu kilkunastu tysięcy Pa oraz prędkości dochodzących do kilkudziesięciu m/s występujące w instalacji warstwa pyłu z każdej powierzchni bez problemu może być pochłonięta przez dedykowaną ssawkę sprzątającą. Sprzątanie ramieniem odciągowym jest praktycznie niemożliwe z uwagi na mniejsze ciśnienie, zazwyczaj do 5000 Pa oraz mniejszą prędkość przepływu powietrza w świetle ssawki.

Podsumowując, instalacje odpylania z wykorzystaniem ramion odciągowych, okapów, ssaw szczelinowych stosuje się do pochłaniania dużych obłoków zanieczyszczeń pyłowo-gazowych powstających podczas procesów produkcyjnych. Odkurzanie służy głównie sprzątaniu stanowisk pracy po zakończeniu czynności obróbczych. W przypadku zastosowania wysokociśnieniowego odciągu z obudowy np. szlifierki warto dodatkowo wyposażyć stanowisko pracy w ramię odciągowe lub inną formę wentylacji miejscowej średniociśnieniowej.