Modernizacja instalacji odpylania dla prasy Schuler


We współpracy z firmą Camfil wykonaliśmy zadanie polegające na modernizacji instalacji odpylania dla prasy Schuler MME2-2000. Urządzenie znalazło zastosowanie w branży automotive w procesie kucia na ciepło w temperaturze 900 st. C. 

Aby lepiej zrozumieć sens wykonanej modernizacji warto zapoznać się na początek z pojęciem kucia. Otóż kucie jako proces technologiczny w prostych słowach polega na trwałej zmianie kształtu materiału powstałą wskutek uderzeń narzędzi. 

Kucie może odbywać się na zimno czyli bez wcześniejszego ogrzania materiału lub na ciepło – po podgrzaniu materiału do temperatury powyżej rekrystalizacji. 

W trakcie procesu kucia na gorąco obrabiany materiał staje się bardziej plastyczny co pozwala na wykonanie bardziej dokładnych elementów, ale jest on również poddawany olbrzymiej sile nacisku. W związku z tym pojawiają się naturalne warunki do przywierania materiału do formy w, której się znajduje. Aby uniknąć przywierania materiału, formę zrasza się roztworem wody z grafitem – tzw. mleczkiem grafitowym. 

Proces kucia na gorąco jest źródłem lepkich zanieczyszczeń gazowo-pyłowych, które należy usuwać poprzez odpowiednio zaprojektowane instalacje odpylania. Proces filtracji powietrza odciąganego z pras kuźniczych odbywa się na filtrze wodnym. 

Wykonana modernizacja instalacji miała za zadanie wymianę istniejących rurociągów transportujących zanieczyszczone powietrze z prasy do filtra. Z uwagi na lepkość odciąganych gazów i pyłów mają one tendencję do osadzania się na wewnętrznej powierzchni rur co powoduje ich zabrudzenie, zmniejszenie światła otworu oraz spadek wydajności instalacji. 

Zabrudzone elementy instalacji zostały wymienione na nowe, wykonane ze stali czarnej o grubości 3 mm łączone kołnierzowo z dodatkowym uszczelnieniem. 

Najważniejszym celem modernizacji było zapobiegnięcie dalszemu osadzaniu się zanieczyszczeń na wewnętrznych powierzchniach instalacji. Dlatego zastosowaliśmy wewnętrzne zraszanie instalacji. Wykorzystaliśmy do tego cztery dysze zraszające, dwie umieszczone wewnątrz pracy przy króćcach odciągowych, jedną na rozgałęzieniu przed prasą i jedną, największą na prostym odcinku rurociągu. Dysze poprzez rozpylanie przeciwprądowe wody wodociągowej oraz zgromadzonego w filtrze roztworu grafitu nawilżają wewnętrzne powierzchnie rur, krople płynu wiążą się przy powierzchni z odciąganymi zanieczyszczeniami i nie pozwalają na trwałe osadzanie.

Dodatkowo zastosowano otwory rewizyjne oraz spadek instalacji w stronę filtra aby, wykluczyć zaleganie wody w instalacji.