Konstrukcje w instalacjach wentylacji cz.2

W poprzednim artykule opisano sposoby montażu orurowania za pomocą systemowych konstrukcji wsporczych. Warto jednak uzupełnić niniejsze zagadnienie poruszając temat posadowienia ciężkich urządzeń wentylacyjnych.

Urządzenia wentylacyjne szczególnie te służące do przetłaczania dużych strumieni powietrza, rzędu kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy metrów sześciennych na godzinę charakteryzują się znacznymi rozmiarami oraz ciężarem. W przypadku profesjonalnych filtrów np. workowych lub patronowych służących do oczyszczania powietrza miejsce posadowienia najczęściej wybierane jest na posadzce hali w przypadku montowania urządzenia wewnątrz lub na utwardzonym terenie w przypadku montowania filtra na zewnątrz. Z uwagi na ciężar wynoszący kilkaset lub więcej kilogramów oraz konieczność opróżniania zasobnika na pył powyższych urządzeń raczej nie lokalizuje się na dachu hali, chociaż jest to możliwe, ale rzadko stosowane.

Dach hali jest dość często wybieranym miejscem posadowienia central wentylacyjnych, które nie wymagają częstych czynności serwisowych. Lokalizacja tych urządzeń wymaga wykonania podkonstrukcji wsporczych, które oparte są na elementach konstrukcyjnych wewnątrz hali, np. wiązarach, lub słupach wsporczych. Taki sposób oparcia konstrukcji pod urządzenie wyklucza konieczność obciążania połaci dachu.

Następstwem posadowienia central wentylacyjnych lub wentylatorów na dachu jest przeprowadzenie kanałów transportujących powietrze z zewnątrz do wewnątrz hali. Realizuje się to poprzez wykonanie otworu dachowego, zabezpieczonego cokołem wentylacyjnym wystającym około 30-40 cm ponad dach. W związku z tym, że wykonany otwór narusza wytrzymałość dachu, należy zwiększyć jego stabilność poprzez zastosowanie tzw. wymianu dachowego. Jest to konstrukcja montowana po wewnętrznej stronie hali, tuż pod dachem, która jest rozciągnięta pomiędzy dwoma kolejnymi pasami górnymi wiązarów. Wymian dachowy przenosi obciążenie wygenerowane na krawędziach otworu na elementy konstrukcyjne dachu

W przypadku konieczności przeprowadzania kanałów wentylacyjnych przez ścianę należy zastosować wymian ścienny. Taka konieczność często pojawia się w przypadku wykonania dużych otworów rzędu 700 mm i więcej oraz w realizacjach związanych z przewietrzaniem hali, kiedy należy wykonać otwory ścienne o powierzchni zbliżonej lub przekraczającej 1 m2 do przetransportowania kilkudziesięciu tysięcy metrów sześciennych na godzinę. W tej sytuacji wymian przenosi obciążenie na krawędzi otworu spowodowane siłą wiatru, na inne elementy konstrukcyjne ścian hali. 

W przypadku braku możliwości posadowienia central wentylacyjnych na dachu i na zewnątrz istnieje możliwość posadowienia powyższych urządzeń wewnątrz hali na specjalnej konstrukcji wsporczej, której wysokość pozwala na efektywne zagospodarowanie powierzchni pod nią. Konstrukcję należy wtedy wyposażyć w pomost obsługowy, aby możliwe było dokonanie przeglądów, napraw lub wymiany filtrów.