Konstrukcje w instalacjach wentylacji cz. 1

Podstawowymi składowymi instalacji wentylacji są: orurowanie, urządzenia, elementy nawiewne i wywiewne, a w przypadku odpylania, dodatkowo: ssawki, okapy, ramiona odciągowe. Nie byłoby możliwości zaistnienia powyższych instalacji bez elementów montażowych i konstrukcji wsporczych, które są obowiązkowym elementem systemów wentylacyjnych, często jednak stanowiącym tło instalacji.

Podstawowym sposobem montażu orurowania jest zawieszenie bezpośrednio do dachu z wykorzystaniem zawiesi typu V. Za pomocą tego typu elementów można podwiesić orurowanie do blachy trapezowej stanowiącej pokrycie dachu, z zastosowaniem np. prętów gwintowanych lub śrub.

Często jednak dach hali pod którym będzie przebiegać instalacja wentylacji jest na tyle obciążony, że nie ma możliwości podwieszenia do niego orurowania. W takim przypadku wykonuje się konstrukcje wsporcze z zastosowaniem systemowych rozwiązań. Sposób montażu polega na tym, że belki o odpowiedniej długości montuje się prostopadle do elementów konstrukcyjnych dachu, np. kratownic. Do tego stosuje się np. tzw. zaczepy do dźwigarów.

W przypadku trasowania instalacji przy ścianach hali wykonanych w technologii płyt warstwowych, można skorzystać ze słupów wsporczych jako podpór stałych pomiędzy którymi tak jak w sytuacji powyżej rozciąga się konstrukcję z profili systemowych, a następnie do niej za pomocą prętów gwintowanych, śrub i obejm podwiesza się orurowanie. Ten sposób montażu można stosować zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Jeśli instalacja przebiega przy ścianie murowanej, można zastosować tzw. konsole wsporcze kotwiąc je bezpośrednio do ściany.

Z uwagi na częstą lokalizację urządzeń wentylacyjnych na zewnątrz pomieszczeń należy zapewnić stabilne zamocowanie elementów rurowych i kształtek. Czynnikiem stanowiącym dodatkowy ciężar może być (w zależności od takiej konieczności) izolacja termiczna oraz płaszcz zewnętrzny zabezpieczający izolację, np. blacha ocynkowana. W związku z tym konstrukcje zewnętrzne muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby móc bezpiecznie przenosić ciężar instalacji oraz dodatkowo być odpornym na czynniki atmosferyczne. 

Podsumowując, każdy przypadek konstrukcji pod kanały wentylacyjne należy rozważyć indywidualnie. W przypadku standardowych, prostych mocowań można zastosować wytyczne dotyczące montażu instalacji oraz wiedzę praktyczną. Jeśli instalacja wymaga głębszej analizy i standardowe rozwiązania nie znajdą zastosowania, należy wykonać projekt konstrukcyjny, wg którego wykonuje się konstrukcję. Elementy systemowe pozwalają na duże uproszczenie montażu, z uwagi na skręcany sposób połączeń oraz bardzo szeroko rozbudowany asortyment.