Filtracja wodna

Filtracja wody

Filtracja wodna jest jedną z metod separacji cząstek stałych występujących w zanieczyszczonym powietrzu. Stosuje się ją dla pyłów, które poprzez swoje właściwości fizykochemiczne takie jak lepkość, palność, wilgotność nie powinny trafiać na suche tkaniny filtracyjne np. w filtrach patronowych. Do takich pyłów należą: guma, tworzywa sztuczne, metale o gęstości mniejszej niż 4,5 g/cm3 takie jak aluminium, tytan, pyły z domieszką past polerskich.

Poniżej opis działania filtra wodnego:

1. Zanieczyszczone powietrze jest zasysane przez króciec wlotowy do cylindrycznej części separatora, zwanej komorą brudną. Wlot powietrza jest usytuowany stycznie do krawędzi obudowy – analogicznie jak w separatorach cyklonowych. 

2. Łączenie kropel strumienia wody ze strumieniem powietrza może zachodzić poprzez zraszanie wewnętrznej ścianki separatora wodą lub poprzez rozpylanie wody w kanale dolotowym powietrza tuż przed wlotem do filtra.

3. Zanieczyszczone powietrze krąży w wewnętrznej części cylindra, wytrącając większe cząstki wody zawierające zaabsorbowane cząstki pyłu, na ściankach separatora wskutek działania siły odśrodkowej. 

4. Odseparowana ciecz spływa po ściankach filtra do zbiornika na szlam.

5. Oczyszczone powietrze trafia do rury nurnikowej umieszczonej pionowo w osi części cylindrycznej. Rura nurnikowa łączy komorę brudną z czystą. 

6. W części czystej separatora znajduje się wentylator zasysający powietrze, które po przejściu przez komorę wirnika trafia do instalacji rurowej. W tym miejscu czyste powietrze opuszcza separator.

Budowa filtra wodnego:

wlot brudnego powietrza,

część cylindryczna brudnego powietrza (komora brudna),

rura nurnikowa,

część cylindryczna czystego powietrza (komora czysta),

wentylator,

zbiornik na szlam, 

pompa wody,

rozpylacz wody, 

armatura hydrauliczna, pływak, zespół dozujący wodę,

automatyka sterująca,

opcjonalnie można wyposażyć wylot powietrza z filtra wodnego w dodatkowy stopień filtracji, np. filtr kanałowy lub kieszeniowy. 

Cechy filtra wodnego:

prewencyjny system działania - najbezpieczniejsze rozwiązanie dla łatwopalnych i wybuchowych pyłów,

wysoki stopień filtracji dla cząstki >10μm,

niskie koszty serwisowe,

zwarta budowa / oszczędność miejsca układ pionowy, 

brak filtrów i obsługi związanej z ich wymianą, brak zapchania filtra stały przepływ,

serwis bez kontaktu z pyłem.