Adsorpcja czy absorpcja jako sposób na problem ze związkami amoniaku.

 W dziedzinie filtracji pojęcia adsorpcji i absorpcji występują stosunkowo często, dlatego ważne jest poprawne stosowanie obu pojęć, fonetycznie do siebie podobnych, różniących się jedną głoską oraz wspólną „sorpcją”  ale z punktu widzenia praw fizyki i chemii są to zjawiska zupełnie odmienne. 

Absorpcja, w prostych słowach, jest to proces polegający na pochłanianiu jednej cząsteczki przez drugą w całości. Wykorzystuje się to np. w filtracji gazów do usuwania związków chemicznych. Przykładem są instalacje odsiarczania spalin kotłowych z wykorzystaniem metody mokrej. 


Adsorpcja jest zjawiskiem polegającym na zatrzymywaniu cząstek jednej substancji na powierzchni innej substancji. Doskonałym adsorbentem jest węgiel aktywny. Dzięki porowatej strukturze cząstki i dużej powierzchni sorpcyjnej staje się „nośnikiem” zatrzymywanych cząstek. Filtrację na węglu aktywnym wykorzystuje się w technice filtracji do suchego oczyszczania zanieczyszczonego powietrza z organicznych związków chemicznych. 

Dzięki współpracy firm TOP-PROJEKT oraz i4tech powstała instalacja wentylacji z funkcją filtracji powietrza zanieczyszczonego związkami amoniaku.

Celem inwestycji było wykonanie instalacji filtracji oraz wentylacji awaryjnej - odciągu powietrza znad stanowiska składowania roztworu wodnego amoniaku. Podczas ręcznej wymiany zbiornika z wodą amoniakalną dochodziło do rozszczelnienia instalacji oraz wycieku co skutkowało przekroczeniem dopuszczalnych stężeń (NDS) a tym samym narażeniem personelu na kontakt ze szkodliwymi substancjami.

Realizacja składała się z poniższych etapów:

- wykonanie lekkiej zabudowy celem hermetyzacji stanowiska zbiornika amoniaku. Zabudowa została wykonana z przezroczystych płyt typu plexiglas odpornych na korozyjny wpływ amoniaku oraz konstrukcyjnych profili aluminiowych 

- zastosowanie rolowanej bramy,

- wykonanie instalacji rurowej chemoodpornej (polipropylen PP), 

- zastosowanie filtra węglowego – adsorbera, który poprzez instalację rurową został połączony z zabudową miejsca emisji związków amoniaku,

- wentylator chemoodporny w wykonaniu przeciwwybuchowym – posadowienie na zewnątrz hali. Realizacja odciągu powietrza z miejsca emisji oraz wyrzut oczyszczonego w adsorberze węglowym powietrza na zewnątrz

- automatyka sterująca pracą instalacji z wykorzystaniem czujników amoniaku. W przypadku wzrostu stężenia amoniaku ponad zadaną wartość wentylator zwiększa obroty realizując funkcję wentylacji awaryjnej. W trakcie pracy normalnej, bez wycieków wentylator pracuje na pierwszym biegu zapewniając minimalną wymaganą krotność wymian.


Dzięki wykonanej instalacji personel może bezpiecznie dokonywać wymiany zbiorników bez narażenia na szkodliwe działanie amoniaku.